Портрет пастуха з Провансу Пасьянс Эскалиер – Вінсент Ван Гог

Портрет пастуха з Провансу Пасьянс Эскалиер   Вінсент Ван Гог

Плідний Арльзкий період художника відзначений такою видатною роботою, як Портрет Пасьянс Эскалиер, який являє собою поворотний момент у творчості художника. Мейєр Шапіро пише про цю картину так: … я б навіть назвав полотно останнім реалістичним портретом селянина, виконаних у традиціях західноєвропейського образотворчого мистецтва. Не виключено, що це взагалі єдиний видатний портрет сільського жителя. У певному сенсі, ця робота увібрала в себе кращі прояви величезного розмаїття робіт Ван Гога.

Вінсент ніколи не переставав відчувати духовної спорідненості з простим трудівником. Про це ясно свідчать багато з його нуэненских полотен і начерків, а так само виконані ним копії робіт Жана Франсуа Мілле, який, у свою чергу, теж з задоволенням обирав своїми сюжетами селян. Вибір припав на Пасьянс Эскалиер не випадково: на протязі всієї своєї мистецької кар’єри Ван Гог мав щиру прихильність до справжньої селянської породі. І все ж, якщо говорити про стиль художника, ця картина свідчить про різку зміну тенденцій у творчості автора з часів Нуэнена і, більш того, вона кардинально відрізняється від робіт, написаних Ван Гогом всього за кілька місяців до цього. Портрет Пасьянс Эскалиер багато в чому є поворотним етапом творчої кар’єри Ван Гога. У листі до Тео Ван Гог висловлюється про свою роботу так: “…Я знову наблизився до того погляду на речі, який був мені близький до знайомства з імпресіоністами”.

Вінсент розповідає братові про цю картину у своєму листі і, що знаменно, він особливо підкреслює, що його погляд на живопис поступово повертається до періоду передує його приїзду в Париж. За ті два роки, що Вінсент прожив з братом в Парижі, він познайомився з величезною кількістю видатних митців тих часів: Гоген, Лотрек, Піссаро і Сьєра – ось лише деякі з них. Стиль цих авторів і їх нестандартні свіжі ідеї вплинули на формування індивідуальної техніки живопису Вінсента. І все ж, необхідно відзначити наступне: у листі 520 сам Ван Гог говорить про те, що він повертається до свого більш раннього підходу в мистецтві і, в теж самий час, виходить за рамки того, чого він зумів навчитися у імпресіоністів.

Ван Гог еволюціонує, здобуваючи новий неповторний стиль, такий притягальний і властивий йому одному. Вінсент сміливо і нетрадиційно експериментує з кольором на полотні Портрет Пасьянс Эскалиер. У листі до Емілю Бернарду Вінсент розповідає: “І знову колірна палітра картини наводить на думку про полуденній спеці, який буває в середині літа. Без цих фарб картина виглядала б зовсім інакше.” Ян Хульскер пише: Хоча портрет Пасьянс Эскалиер – безсумнівно, видатна і наудивление яскрава картина, вона не в повній мірі створює враження спеки і сліпучого сонячного світла, яке мається на увазі в описі Вінсента. Найбільш сильний ефект створюється не червоним і оранжевим відтінками особи пастуха, а, швидше, завдяки яскраво-жовтою солом’яному капелюсі на тлі темно-синього неба.

І лише кілька тижнів тому, коли старий селянин погодився позувати для другого портрета, Вінсенту дійсно вдалося добитися задуманого “перебільшення”. У той час як Хульскер цілком правий у своєму твердженні, що Ван Гогу з найбільшим успіхом вдалося втілити задумане саме у другому портреті, перший портрет, все-таки, є однією з найбільш важливих картин серед усього написаного художником.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет пастуха з Провансу Пасьянс Эскалиер – Вінсент Ван Гог.