Портрет подружжя Арнольфіні – Ян ван Ейк

Портрет подружжя Арнольфіні   Ян ван Ейк

Цей парний портрет визнаний однією з вершин всієї європейської культури. Він сповнений загадок, провокують на нові інтерпретації і продовжують викликати палкі суперечки. Е. Панофский, наприклад, стверджував, що на картині зображено таємне одруження. Однак більшість дослідників не згідно з ним, сходячись на тому, що перед нами – сцена сватання. Прийнято вважати, що героями картини є Джованні Арнольфини і Джованна Членами, італійці, які жили у 1430-х роках в Брюгге. Інтер’єр міського будинку начебто звичайний, але при цьому він буквально дихає таємницею. Справа в тому, що деякі предмети дозволяють трактувати себе як якісь “містичні символи”.

Самотня свічка, наприклад, може бути витлумачена як Всевидяче Око. І таких деталей у цій роботі безліч, то тут є поле для інтерпретаторів благодатне. Ян ван Ейк довгий час вважався винахідником олійного живопису. Остаточне спростування цього факту, тим не менш, не применшує його найвищої майстерності в цій області. Детальний аналіз тих частин “Портрет подружжя Арнольфіні”, на яких зображені людські фігури або тканини, підтверджує це майстерність художника, який умів передавати найтонші відтінки фактури. Кожен мазок пензля тут растерт серветкою чи пальцем. Взагалі, відбитки пальців ван Ейка можна знайти всюди, де падає з вікна світло “бликует” на тканини сукні. Зауважимо, що саме так зелене плаття героїні цього твору і неможливо написати в іншій техніці. Тільки розведений у маслі пігмент володіє прозорістю, що дозволяє просвічувати крізь нього нижнім верствам фарби, тим самим надаючи фактурі глибину й обсяг.

У процесі створення кольору художник рухався від темних тонів до світлих. Починаючи писати сукню, ван Ейк, швидше за все, використовував суміш малахітово-зеленою фарби та свинцевих білил. Це був перший шар. Зверху був покладений тонкий, майже прозорий, шар тону – з застосуванням суміші малахітової фарби із жовтою. Глазурние відблиски ярі-мідянки могли бути додані живописцем пізніше. Глибокі тіні, “зачаївшися” в складках сукні, написані декількома шарами більш темного малахітового тони. Багаторазове накладення шарів призводить до потовщення “загального” шари фарби – на інших ділянках картини він тонше. Це стосується, наприклад, кистей рук.

Тілесні рожеві і коричневі тони створені ван Ейком без попередньої основи та стягнуто прямо на білу грунтовку, якою була покрита дерев’яна панель. Ян ван Ейк створив перший в європейській живопису парний портрет. Зображений на ньому процвітаючий італійський купець Джованні Арнольфини представляв у Брюгге інтереси торгового дому Медічі. В його образі відображено все те, без чого не міг відбутися “успішний” людина того часу, – цілеспрямованість, твердість, честолюбство, пиха, скритність, сила характеру. Його молода дружина Джованна Йенами, навпаки, являє своїм виглядом ніжність і покірність. Всі ці “інтимні” характеристики, з приголомшливим психологізмом відображені в представленому шедеврі художником, у своїй єдності роблять цю роботу гранично монументальної і урочистою і разом з тим просякнуту тонким ліризмом. Цьому сприяє і сама тема твору – принесення клятви подружньої вірності.

За деякими свідченнями, таке “домашнє” заручення, вчинене при двох свідках, було поширене в тогочасній Голландії і прирівнювалося за значимістю до церковного Сенс сцени підкреслять складним символічним поруч. Інтерпретується по-різному, але, якщо більш або менш критично взяти “середнє арифметичне” цих трактувань, то вийде: апельсин вказує на радості подружжя,-туфлі і щеня – на подружню вірність,- чотки – на благочестя,-статуетка св. Маргарити – на благополучні пологи/ свіча палаюча, в люстрі, – на “осиянность” церемонії, на присутність при цьому божественного духу,- “незаплямоване дзеркало” – на чистоту і т. д.

Цей характерний символізм укупі з відповідною атмосферою, формованої зосередженої серйозністю жестів і поз, що втілює ідею сім’ї як “малої церкви”. Втім, і з подібним трактуванням можна сперечатися,- ця картина ван Ейка являє собою в смисловому відношенні надзвичайно багатошарове твір, і воно навряд чи коли-небудь розкриє нам свої секрети. Зустрічаються зовсім курйозні інтерпретації побутових, на перший погляд, предметів, якими насичена картина.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет подружжя Арнольфіні – Ян ван Ейк.