Портрет С. М. Боткіній – Валентин Сєров

Портрет С. М. Боткіній   Валентин Сєров

Присутність “природних” тварин загострює напружену штучність ситуації, яку складав своїм моделям Сєров – тварини, які не вміють позувати, стають “мірою людяності” зображених на портреті людей.

Крихітна левретка в портреті Софії Боткіній ледь помітна серед заткане золотими квітами синьою оббивки дивана і жовтого сукні господині, також покритого штучними квітами. При першому погляді на портрет собачка виглядає ще однією квіткою. Але її “видає” погляд – вона з цікавістю косить оком на глядача, з подивом виявляє живу істоту серед цього тряпічного пишноти.

Жваве копирсання собачки контрастує з байдужим поглядом “нудьгуючої бариньки” як відгукувався про Боткіній Сєров. Критика негайно охрестила цей портрет “дамою на дивані в пустелі”, а коли Грабар поцікавився, чому Сєров зрушив фігуру на край дивана, всупереч вимогам гармонійної симетрії, художник відповів: “Так і хотів посадити, щоб підкреслити самітність цієї модної картинки, її расфуфиренность і безглуздість меблів. Не міг же я писати цей портрет з любов’ю і ніжністю”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет С. М. Боткіній – Валентин Сєров.