Портрет С. С. Щербатової – Орест Кіпренський

Портрет С. С. Щербатової   Орест Кіпренський

У 1798 році у Степана Степановича Апраксина і Катерини Володимирівни Голіциної народилася донька Софія. Звичайно, для її навчання і виховання не жалелось нічого. Величезний будинок подружжя Апраксіних у Москві називали “школою просвіти”, а домашній театр був чи не кращим. В одній з опер серед казкової розкоші сценічного вбрання розгулювали живі олені.

Поряд з кріпаками артистами виступали залучені величезними гонорарами європейські знаменитості. На прем’єрах у Апраксіних бували найбільш видатні театральні люди: Гедеонов, Вяземський, дядько Пушкіна, Василь Львович Пушкін, який написав легкі “пиеси” для театру Апраксіних і часто сам декламировавший їх зі сцени. А на прем’єрі “Сороки-Злодійки” Россіні у Апраксіних в 1827 році побуває Олександр Сергійович Пушкін. У 19 років її віддали за Олексія Григоровича Щербатова, генерала від інфантерії, учасника війни 1812 року, зазначеної багатьма нагородами. Вдовий генерал був старше нареченої на 22 роки. Портрет Софії Щербатової, зроблений Орестом Кіпренським в 1819 році, під час весільної подорожі подружжя: задумливий, ніжне, одухотворене дівоче обличчя. Багаторічна закордонне подорож стане зближення подружжя, які прожили щасливо, незважаючи на різницю у віці. Софія стане матір’ю шістьох дітей.

У Москву Щербатови повернулися лише в 1826 році. Салон молодий княгині згодом став “центром всієї старої столиці: родовий, світської та благодійної”. В її альбомі підписувалися Пушкін, Жуковський, Вяземський, Тютчев, Тургенєв, Гоголь, Баратинський, Міцкевич, Лист, Рубіні, Россіні, Патті, Поліна Віардо. Їй присвячували ноти та вірші. Ставши з роками уособленням “гранд-дами”, Софія Степанівна, тим не менш, не любила зніженості і неробства. “Вона відрізнялася простотою життя, любила рано вставати”, – читаємо в мемуарах. В 1835 році, після 28 років військової служби, маючи за плечима 33 битви і кілька серйозних поранень, князь Щербатов вийшов у відставку, а в 1843 році змінив на посаді московського генерал-губернатора дядька дружини – князя Дмитра Владмировича Голіцина.

Коли чоловік вступив на посаду, першим кроком Софії Степанівни було заснування товариства “Дамське піклування про бідних Москві”. І якщо до цього почин у благодійності належав императрицам, то Софія Степанівна, як перша леді столиці, подала приклад московським дамам. Навколо неї відразу об’єдналася група енергійних, ініціативних жінок. У 1848 році помре Олексій Григорович Щербатов. Софія Степанівна, овдовівши в п’ятдесят років, переживе чоловіка на сорок вісім років, до останніх днів зберігаючи “рухливість, діяльність, свіжість вражень, ясність розуму”. Всі сили вона віддасть вихованню дітей і – діл милосердя та співчуття, слава про яких піде по Росії.

Софія Степанівна створить Комиссарское технічне училище, буде брати участь у діяльності тюремних комітетів. Її дітищем стане Нікольська громада сестер милосердя, яку вона організовує разом з лікарем-філантропом Федором Петровичем Гаазом. Вона виростить талант співчуття до людям у своїх дітях. Дочка Ольга стане керувати притулком Марії Магдалини для дівчат легкої поведінки, які вирішили повернуться до праведного життя. З ініціативи сина Олександра Москві відкриється міська лікарня, головою ради якої він буде до кінця життя. Потім лікарню назвуть на його честь Щербатовской. Нині це Русаковська дитяча лікарня. Ще від імені своїх братів і сестер Олександр передасть в дар Москві будинок, який залишився у спадок від матері, з пропозицією влаштувати в ньому дитячу лікарню. Лікарня, звичайно ж, була названа Софійській. В наші дні вона відома як міська клінічна дитяча лікарня імені Філатова.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)