Портрет Сари-Елеонори Фермор – Іван Вишняков

Портрет Сари Елеонори Фермор   Іван Вишняков

Десятирічна дівчинка, зображена на цьому портреті, – донька хороброго шотландського дворянина Ст. Ст. Фермора, більшу частину свого життя провів на російській військовій службі. З 1742 по 1757 рік він завідував діяльністю Канцелярії від будов, де Іван Якович Вишняков як досвідчений і майстерний майстер очолював команду мальовничу.

Портрет був замовлений художнику в 1749 році. Згідно звичаям того часу, Сарра Фермор зображена як доросла дівчина: з напудренними і завитим волоссям, в декольтованій бальному платті, з віялом у руці. Скутість тіла, непропорційно подовжені лілейні руки, надають портрета вишукану красу текучих ліній, витончені жести, декоративне трактування асиметричного пейзажу з двома тоненькими деревцями – все налаштовує глядача на високий поетичний лад, вивільнення з тісних рамок матеріального світле духовне начало.

Не за віком серйозне, сумне, задумане обличчя десятирічної дівчинки, її тонка шийка зображені з великим ліризмом, неповторною чистотою і чарівність. Колорит одягу служить додатковим акордом до її внутрішнього світу ранимому.

Цей вишуканий сіро-зеленувато-блакитний колір сукні, як і обличчя дівчинки, підкорює красою та виразністю. Її складна поза, дана в легенях суперечливих рухах, витримана в дусі стилю рококо, що панував при елизаветинском дворі і превозносившего вигадливу елегантність, кілька манерную витонченість, мінливий настрій почуттів.

Однак при цьому в портреті панують прониклива тиша і завороженность, несумісні із звичайними уявленнями про рокайльному стилі. Часто ці якостей пояснюють невмінням художника передати рух і його внутрішнім зв’язком з мистецтвом парсуни, що здається непереконливим, оскільки по техніці письма і підходу до моделі Вишняков не має з парсуни нічого спільного. Але тим не менш саме особливостями національного світосприйняття художника картина зобов’язана своїм неповторним зачаруванням.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Портрет Сари-Елеонори Фермор – Іван Вишняков.