Портрет сера Томаса Чалонера – Ентоні Ван Дейк

Портрет сера Томаса Чалонера   Ентоні Ван Дейк

Антоніс ван Дейк, учень і молодший сучасник Рубенса, – один з найбільших художників Фландрії XVII століття.

У 1632 році ван Дейк, прийнявши запрошення англійського короля Карла I, переїжджає в Лондон. В житті і діяльності живописця починається новий період. Обласканий королем, який звів його в лицарське звання і одружив на представниці знатного роду, завалений замовленнями, ван Дейк стає модним портретистом англійської аристократії. Під пензлем майстра виникає галерея найвизначніших представників передреволюційної Англії. Художник передає у створених образах і гордовите нікчемність, духовну силу, і красу характеру героїв.

Портрет сера Томаса Чалонера, виконаний в самому кінці 30-х років, є чудовим зразком замовлених робіт. З полотна на нас дивиться сорокап’ятирічний чоловік з вольовим, нервовим, хворобливим обличчям, обрамленим копицею розпатланих волосся і тонким мереживним коміром. На його плечі недбало накинутий чорний шовковий плащ. Енергійним жестом правої руки він вказує на ефес своєї шпаги. Докладність і влучність психологічної характеристики зображеного персонажа з’явилися важливим завоюванням мистецтва ван Дейка.

Художник зумів розгледіти навіть ті риси характеру портретованого, які з’явилися значно пізніше-тоді, коли Томас Чалонер виступив свідком обвинувачення в суді над архієпископом Лодом, засудженим до страти за державну зраду, і тоді, коли підписав смертний вирок Карлу I. Але, поряд з вольовими рисами, ван Дейк зазначає у своїй моделі і хворобливу в’ялість шкіри, і почервонілі повіки, і мішки під очима, що з’явилися, можливо, наслідком нестриманості. Відомо, що при розпуск Довгого Парламенту, членом якого був Чалонер, Кромвель обізвав сера Томаса п’яницею.

“Портрет Томаса Чалонера” придбано для Ермітажу в 1779 році у складі знаменитої колекції Уолполя. Цікаво відзначити, що при продажу він був виданий за портрет батька зображеного, якого теж звали Томасом. Швидше за все, це зробили навмисне, щоб не викликати невдоволення Катерини II, яка, можливо, не побажала б купувати портрет “царевбивці”. Під помилковим ім’ям портрет числився в каталогах Ермітажу до 1893 року.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет сера Томаса Чалонера – Ентоні Ван Дейк.