Портрет шалена – Теодор Жеріко

Портрет шалена   Теодор Жеріко

Протягом багатьох століть тема позбавлення розуму приваблювала багатьох художників. Полотно з зображенням божевільної жінки, було написано Теодор Жеріко в 1822 році. Змарнований передчуттям своєї швидкої смерті, Жеріко втілює свої переживання на цьому полотні. Тяжка психічна хвороба або втрата розуму для людини подібна смерті, в духовному розумінні. На картині зображена жінка, яку давно спіткала ця доля. Її думки витають у далеких від землі краях, невідомих здоровій людині. Її розум вже не сприймає грань між реальністю та ілюзією.

Зовнішній вигляд жінки нагадує глядачеві про її недугу. Лікарняна одяг свідчить те, що героїня знаходиться в закритому закладі для божевільних. З-під білого очіпку вибиваються пасма посивілих волосся, обличчя розкреслений глибокими лініями зморшок. Шкіра, з відтінком нездорової жовтизни, обтягує її окреслені вилиці і високий лоб. Погляд хворий позбавлений вираження і життя, хоча, злегка опухлі очі гарячково блищать. На її губах можна помітити подобу посмішки. Можливо, зараз нездоровий глузд грає з нею в злі ігри.

Раніше Теодор Жеріко створював картини в романтичному стилі, але що штовхнуло його на створення полотна такого типу? В образ нещасної божевільної жінки він вклав свій власний страх перед втратою розуму. Це пояснює його почуття співчуття до героїні, до її бунтівного неспокійного душевного стану, і бажання Жеріко донести до глядача тонку межу, розділяє здорової людини від душевнохворого.

На прохання свого друга, доктора психологічної клініки, Жеріко створив цілий ряд портретів божевільних людей. Головною задумкою цих картин було вираження не зовнішніх проявів психічних прогресуючих недуг, а внутрішніх переживань хворих людей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)