Портрет скульптора В. П. Віталі – Карл Брюллов

Портрет скульптора В. П. Віталі   Карл Брюллов

Віталі, Іван Петрович навчався в академії мистецтв, де згодом був професором. З його робіт видаються скульптурні прикраси Тверських тріумфальних воріт в Москві, барельєфи: “Хрещення святого Володимира”, “Поклоніння волхвів” і “Ісаакій Далматський” для фронтонів Ісаакіївського собору, бронзова статуя Павла I, бюст К. Брюллова, статуя Венери, “Геркулес, що вражає гідру”, статуї імператриці Марії Феодорівни і великої княжни Олександри Миколаївни, групи дітей на Театральній і Луб’янській площі в Москві.

Твори його знаходяться в музеї академії мистецтв і в музеї Олександра III. Лінію поетично-піднесеного портрета, намічену в зображенні Н. Ст. Лялькаря, Брюллов розвинув у портреті скульптора В. П. Віталі, до якого був щиро прив’язаний. Він сприяв переїзду скульптора в столицю для отримання замовлень на оформлення Ісаакіївського собору. Майже одночасно з Брюлловим, створив портрет скульптора близько 1837 року, Витали працював над бюстом художника. Творча співдружність послужило змістом нового портретного задуму майстра. Він добре знав особливості зовнішності Віталі, невисокого зросту, повної, з круглим обличчям і короткою шиєю. Про це красномовно говорять його гострі карикатури на скульптора.

В одній з них Віталі, незграбною позі, з характерним жестом скульптора, що стосується рукою бюста Брюллова, нудьгуючи втомлено дивиться на своє творіння. Його незадачливую зовнішність доповнює мішкувате сукню, з стирчать із задньої кишені непомірно великою хусткою. Дружньо, але влучно відтворив Брюллов смішні боку вигляду скульптора. Інші завдання стояли перед майстром при створенні живописного портрета. У ньому Витали вже не добродушний дивак, а художник, охоплений творчим екстазом.

Міцно стискаючи руками робочий верстат, подавшись в душевному пориві вперед, допитливо-він допитливо вдивляється в своє творіння. Блиск зволожених очей видає напруженість творчого стану, а проста одяг з недбало откинутим комір білої сорочки нагадує про робочій обстановці скульптора. Зосереджуючи увагу на стан художника-творця, Брюллов яскравим світлом виділив обличчя і руку Віталі, занурюючи все інше в м’яку напівтемряву. Але і в затінених місцях портрета чітко промальовується обрис верстата, скульптури, крісла.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет скульптора В. П. Віталі – Карл Брюллов.