Портрет старого в червоному – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Портрет старого в червоному   Рембрандт Харменс Ван Рейн

У своїх пізніх роботах він розкриває образ людини через призму всієї прожитого ним життя. Синтезуючи, художник відкидає випадкове не тільки в зовнішньому вигляді портретованого, але і в його внутрішньому світі: малохарактерние переживання, минуще душевний стан.

“Портрет старого в червоному” – один з кращих серед портретів 1650-х років. Людина пройшла довгий і нелегкий життєвий шлях. На обличчі – сліди турбот і тяжких роздумів, лоб порите глибокими зморшками, в задумливому погляді видно втому, важко лежать на колінах великі вузлуваті руки. Але весь вигляд старого дихає величезною внутрішньою силою, духовною міццю. Саме тому портрет один час вважали зображенням давньогрецького мудреця Зенона.

Перед нами навчений життєвим досвідом людина, який увібрав у своє життя, долі багатьох людей, цілих поколінь. Виразність образу створюється надзвичайно простими, на перший погляд, засобами: симетричної постановкою фігури, обрамленої широким прямокутником крісла, великими, вільно падаючими складками одягу старого, його зовнішнім спокоєм. Така лаконічність чимало сприяє враженню монументальності. Але справжнє багатство і гнучкість художньої мови Рембрандта розкриваються в живописній манері, у використанні світла.

Фарби покладені широкими вільними мазками, густими в освітлених місцях і тонкими, прозорими в тінях. Світло, потрапляючи на таку барвисту поверхню, дробиться, зображення здається оточеним вібруючої світловий і повітряним середовищем. Обличчя старого видається живим, мінливим, ніби випромінюють світло.

Пізні портрети Рембрандта перейняті трепетом життя, зовнішній спокій зображених нескінченно далеко від нерухомої застиглості. Той же чоловік, що на ермітажний полотні, зображений Рембрандтом на портретному нарисі 1652 року з Національної галереї в Лондоні. “Портрет старого в червоному” вступив в Ермітаж у 1769 році із зібрання графа Брюля в Дрездені.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Портрет старого в червоному – Рембрандт Харменс Ван Рейн.