Портрет статс-дами Анастасії Михайлівни Ізмайлової – Олексій Антропов

Портрет статс дами Анастасії Михайлівни Ізмайлової   Олексій Антропов

У мистецтвознавчому співтоваристві однією з найбільш значних робіт А. П. Антропова прийнято вважати портрет А. М. Ізмайлової. Живописець зобразив статс-даму прямо і просто, без всяких кокетливих поворотів, з граничною чесністю: придворна особа виявлена обвислою старою, з навмисним штучним рум’янцем, насурьмленними бровами і трохи очима, що сльозяться.

У портреті позначилася головна особливість художнього методу А. П. Антропова – натурна достовірність вигляду моделі. Цьому сприяло поєднання темного рівного фону з об’ємним трактуванням образу Ізмайлової, особливо її голови. Виникає свого роду ефект виштовхування зображення з площини полотна в простір глядача. Майстер, як завжди, докладний у передачі деталей; він доходить навіть до наївного зображення булавочки, якій заколото фішю, шийна хустка.

Але найголовніше – знак статс-дами, виписаний крупно і чітко, щоб не залишалося ніяких сумнівів у високому соціальному становищі Анастасії Михайлівни Ізмайлової, уродженої Наришкіної, дружини генерал-майора В. А. Ізмайлова, старшої фрейліни при імператриці Єлизаветі Петрівні. Віриться, що фізична схожість з моделлю було величезне. Портрет гранично переконливий: при погляді на зображення Ізмайлової здається, що чуєш її владний басок або розкотистий сміх самовдоволений.

Персонаж цей вельми типовий для грубуватого у своїх звичках і звеселяннях єлизаветинського двору. Цілком ймовірно припущення В. М. Сахарової, що портрет А. М. Ізмайлової був свого роду іспитом на звання портретиста після закінчення навчання у П. Ротарі. З цього твору починається період найвищого розквіту творчості А. П. Антропова, який припадає на 1760-ті роки.

Портрет А. М. Ізмайлової відкриває в російській живопису новий тип камерного портрету, який був вже не просто версією парадного репрезентативного зображення, але твором, що володіє своєю специфічною образністю. Завдяки погрудному зрізу і великому планом, максимально приближающему модель до глядача, відбувається майже повна нівеляція жесту і переключення уваги на обличчя.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Портрет статс-дами Анастасії Михайлівни Ізмайлової – Олексій Антропов.