Портрет статс-дами Марії Андріївни Румянцевої – Олексій Антропов

Портрет статс дами Марії Андріївни Румянцевої   Олексій Антропов

Марія Андріївна Румянцева, колись миловидна, граціозна дівчина з живою і веселою вдачею, була улюбленицею Петра I. Ходили чутки, що у дівчини був зв’язок з імператором; у всякому разі, вона сама любила про це розповідати в старості. Государ по своїй доброті видав її за свого денщика, згодом генерал-аншефа і графа Румянцева. Коли імператор помирав, Марія Андріївна була вагітна сином, що став згодом знаменитим полководцем П. А. Рум’янцевим-Задунайським, зовні схожим на Петра I. Графиня М. А. Румянцева прожила довге життя і померла на дев’яностому році, доживши до часів Катерини Великої. Відзначена найвищими почестями при царському дворі, вона до глибокої старості мала живим розумом, гострої пам’яттю і м’яким характером.

Сучасники відгукувалися про неї як про цікавою і живою жінці і відмінною співрозмовниці. На портреті М. А. Румянцева – літня, впевнена в собі статс-дама, яка полягає у свиті государині імператриці. Вона сповнена почуття власної гідності, її не обтяжує тягар прожитих років. Марія Андріївна на схилі років казала про себе не без натяку, що вона “vielle comme les rues” , що в певному сенсі можна вважати натяжкою, бо вона була старіша петербурзьких “прошпектов”. Художник пише енергійне, повнокровне обличчя літньої жінки з подвійним підборіддям, озаренное жвавістю характеру: рот трохи насмішкуватий і одночасно твердий. Виразні очі портретованої з характерним для Антропова відблиском – яскраві, блискучі, трохи витрішкуваті.

Складки накидки лягають явно не за формою тіла, а права підлоги розкрита неприродно широко, і це зроблено навмисно. Смисловим центром портрета є нагородної діамантовий знак імператриці. Фрейлинский знак на грудях М. А. Румянцевої непропорційно великий і розгорнутий на площині, щоб краще бути видним глядачам, які повинні по достоїнству оцінити високе положення графині – найстарішої придворної дами, нагородженої орденом Святої Катерини 1-го ступеня, обер-гофмейстерини Найвищого Двору.

Піднесеної характеристиці М. А. Румянцевої відповідає і колорит її костюма – сірі шовку, сині муарові стрічки і срібло. У портреті є одна особливість, яка пов’язує його з иконним і парсунним писанням. “Особисто е” написано дрібними сплавленними і невиразними мазками, а “доличное” – на темному, нейтральному тлі широкої і вільної пензлем.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет статс-дами Марії Андріївни Румянцевої – Олексій Антропов.