Портрет Вари Адоратской – Микола Фешин

Портрет Вари Адоратской   Микола Фешин

Чистий, наповнений світлом і повітрям кімната. Великий, накритий білою скатертиною стіл усипаний дитячими іграшками, солодощами, фруктами. І прямо на столі, посеред розкиданих в художньому безладі предметів, сидить дівчинка років дев’яти. В білосніжному батистовом сукні, із зеленувато-блакитним бантом, двома кісками золотисто-русявого волосся, вона сама виглядає ожила іграшкою – видає її тільки серйозний погляд великих карих очей. Це маленька Варя Адоратская.

“Портрет Вари Адоратской” – одна з найбільш відомих картин Миколи Фешина. Написана вона була в 1914 році за замовленням учениці художниця, мецената Н. М. Сапожнікової, якій Варя припадала племінницею.

Почавши роботу над портретом, художник кілька разів змінював композиційна побудова картини. Варю саджали в плетене крісло біля столу, переодягали кілька разів, перш ніж Фешин домігся появи потрібного образу і колориту. Але дівчинка мовчки слухала майстра і терпляче позувала, незважаючи на незручне становище, в якому у неї то і справа затікали і терпли ноги. Сперечатися з художником було неможливо – саме в такій позі, на його думку, можна було передати природну граціозність фігури дитини.

В “Портреті…” Фешину вдалося застосувати новий, дещо екстравагантний композиційний прийом – фігура дівчинки розташований не по центру полотна, а трохи зміщена від центральної осі. Передній план картини займає опрацьований у деталях натюрморт. Але при цьому художнику, незважаючи на асиметрію композиції, вдалося створити один з найбільш гармонійних своїх полотен.

Гармонія і рівновага, зворушливий і безтурботний, відкритий дитячий образ, ніжна кольорова гама споріднюють твір Фешина з картиною Ст. Сєрова “Дівчинка з персиками”. Їх почали порівнювати відразу ж, після перших появ “Портрета…” на виставках. Дійсно, картини схожі за настроєм, виразним засобам, образам і атмосферою щастя, властивої дитинству.

В досконалій формі втілює образ дитинства, “Портрет Вари Адоратской” займає гідне місце серед шедеврів портретного живопису.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Вари Адоратской – Микола Фешин.