Портрет великого князя Павла Олександровича – Валентин Сєров

Портрет великого князя Павла Олександровича   Валентин Сєров

Один з перших в серії замовних парадних портретів – портрет великого князя Павла Олександровича, дядька імператора Миколи II, який удостоєний Grand Prix на всесвітній виставці в Парижі в 1900 році. Павло Олександрович “добре танцював, користувався успіхом у жінок і був дуже цікавий… Безтурботне життя задовольняла, і великий князь Павло ніколи не займав відповідальну посаду”, – писав про нього один з членів імператорського будинку.

У портреті манірна поза великого князя натягнута і скованна – він застиг, витримуючи цю позу з надмірним завзяттям, точно не впевнений в тому, чи правильно він це робить. Постать князя обрамляє вільно розгорнутий у просторі корпус коні. Її морда звернена до глядача, а стоять сторчма “чуйні” вуха надають їй вираз пильної, настороженої уважності.

Кінь делікатно переминається з ноги на ногу, немов в нетерплячому очікуванні і подиві щодо незрозумілої затримки свого господаря, чомусь надовго впав у остолбенение. Часто присутні в серовских портретах тварини – кімнатні собачки або коні – це не тільки данина традиціям європейського парадного портрета, каприз замовника або атрибути модного інтер’єру. Присутність “природних” тварин загострює напружену штучність ситуації, яку складав своїм моделям Сєров – тварини, які не вміють позувати, стають “мірою людяності” зображених на портреті людей.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет великого князя Павла Олександровича – Валентин Сєров.