Портрет Віктора Шоці – П’єр Огюст Ренуар

Портрет Віктора Шоці   Пєр Огюст Ренуар

“…Своє захоплення Віктором Шоці, який не тільки купував роботи Ренуара та інших імпресіоністів, але і став активним пропагандистом творчості в колі своїх друзів, а також на наступних импрессионистических виставках, Ренуар висловив у двох портретах. Написані в 1875 і 1876 році, вони передають не тільки зовнішній вигляд моделі, але його благородну духовну сутність. Ці портрети представляють особливості психологічного аналізу внутрішнього світу портретованих, властиві Ренуара.

Цікаво порівняти портрети Шоці, написані Ренуаром, з портретами Віктора Шоці, зробленими в 1876-1877 році Полем Сезанном. До речі, саме Ренуар, бажаючи допомогти своєму абсолютно невідомому в той час і не визнаному публікою одному, познайомив Шоці з Сезанном, і колекціонер став пристрасним шанувальником цього живописця.

Порівнюючи портрети Шоці, написані Ренуаром, ми можемо помітити, як удосконалювався художній образ. Портрет в анфас написаний так, що ми бачимо не тільки властиві Шоці звички, наприклад, тримати разом сплетені пальці рук, але і фон портрета, що представляє, мабуть, етюд Делакруа, який Ренуар, можливо, написав на прохання замовника. незважаючи на те, що одухотворене обличчя Шоці з густою шевелюрою сивого волосся і вдумливими очима дивиться на нас прямо і уважно, воно виглядає як-то площинно, позбавлена необхідного обсягу і від цього здається менш виразним і рельєфним. Сцена на етюді Делакруа здається випадковою і, перебуваючи безпосередньо за головою Шоці, як-то контрастує з його виглядом. Видно, що це побажання замовника не знайшло адекватного художнього рішення у самому портреті.

Якщо Ренуар взявся писати інший портрет, то ця обставина краще за все говорить нам про те, що художник був надзвичайно вимогливий до себе при втіленні своїх художніх задумів і домагався їх повного вираження в своїх портретах як цього вимагав його художній смак і розуміння внутрішнього і зовнішнього образу портретованого.

Другий портрет Віктора Шоці, близький за своїми розмірами і композицією до першого портрета, має деякі відмінності, які хоча і не кидаються в очі глядачам, але перетворюють вигляд моделі істотно й психологічно точно.

Ренуар трохи – на три чверті – розгортає голову Шоці, і вона відразу здобуває необхідний обсяг і рельєфність. Стають більш виразними його розумні проникливі очі в глибоких очницях, тонкий з горбинкою ніс, гострі вилиці з сильними складками зморшок, високий лоб. Його сива шевелюра написана блискуче, а швидкі рухи кисті так передають волосся, що, здається, вони розсипаються, мало які гойдає непомітним рухом повітря. Шоці представлений в сорочці з відкритим коміром, а рука з довгими тонкими пальцями теребить кінчик його коротко стриженої бороди. Ймовірно, саме в такій позі і з таким виразом обличчя Шоці дивився полюбилися йому картини.

Фон портрета зафарбований світлим тоном, і на ньому залишили свій слід короткі мазки пензля зеленою і червоною фарбою. В цілому фон не відволікає нашу увагу від виразу обличчя і обличчя Віктора Шоці, і тому портрет виглядає надзвичайно виразно. Ренуар створив шедевр психологічного проникнення у внутрішній світ портретованого, причому зробив це, помітивши найбільш характерний вид моделі, коли Шоці, ймовірно, перебував під враженням від сприйняття твору мистецтва. Тут схоплено швидкоплинне стан людини, але це мить визначає найвищий сенс усього життя і діяльності колекціонера Віктора Шоці.

Порівнюючи портрети Ренуара з портретами Шоці, написаними Сезанном, ми можемо сказати, що останній, зобразивши модель і погрудні і зростання, що сидить в кріслі, так, що за фігурою Шоці видно зібрані ним картини, не зміг так образно і психологічно точно уявити вигляд колекціонера. У портретах Сезанна відчувається бажання віддячити свого захопленого шанувальника й покупця, який діяв всупереч громадській думці тих років. Видно, що Сезанн хоче представити Шоці як можна більш гідно і схоже, але далі цього, здається, Сезанну піти не вдалося. На портретах ж Ренуара ми бачимо не тільки зовнішність людини. Коли Ренуар у другому портреті Шоці відмовився від передачі побутових подробиць, стало можливим зрозуміти пристрасну душу і гострий інтелект цього видатного першовідкривача і цінителя мистецтва імпресіоністів…”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Віктора Шоці – П’єр Огюст Ренуар.