Портрет Вільгельма Оренского – Адріан Кей

Портрет Вільгельма Оренского   Адріан Кей

Погрудне зображення принца Вільгельма I Оранського, прозваного Мовчазним. Цей далекоглядний і потайний політик, який очолив повстання нідерландців проти іспанської корони, не мав, мабуть, ні часу, ні бажання позувати живописцям.

Прижиттєві портрети його дуже рідкісні, тому особливий інтерес представляє портрет, який перейшов в Мауріцхейс з одного з палаців штатгальтеров. Виконав його антверпенської художник Адріан Томассен Кей в останні роки життя Вільгельма Мовчазного.

Порівняння з “Чоловічим портретом” Мемлінга показує, як сильно змінилося уявлення про людської особистості за минуле з тих пір століття. Незважаючи на маленький розмір, портрет Мемлінга відрізняється особливою полнозвучностью художньої мови; вона є і в колориті, і в прекрасною пластику обличчя, і в тому, як гордо піднята голова виділяється на тлі темно-блакитного неба. Адріан Кей – чесний професіонал, не позбавлений таланту, але до Мемлінга йому далеко. Його робота могла б залишитися непоміченою, якби зображений людина не зупиняв погляд “особи неспільним вираженьем”.

За звичною стриманістю і замкнутістю нам ввижається рідкісна сила волі і розуму, напружена, неспокійна внутрішнє життя. І зовнішня простота і внутрішня значущість портрета відповідають тому, що нам відомо про надзвичайно складної особистості Вільгельма. Нова психологічна змістовність виходить не тільки і не стільки від художника, скільки від моделі, і все ж у ній позначаються важливі риси художньої свідомості епохи. Недарма портрет Вільгельма Мовчазного був написаний вже в кінці бурхливого XVI століття, коли в горнилі нідерландської революції виготовляли майбутнє – XVII століття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет Вільгельма Оренского – Адріан Кей.