Портрет Волконського С. Р – Петро Соколов

Портрет Волконського С. Р   Петро Соколов

Професійний військовий, удостоєний багатьох орденів і медалей, генерал-майор у двадцять чотири роки, один з керівників Південного товариства декабристів. Належачи до багатої аристократичної сім’ї, на зльоті запаморочливої кар’єри, в 1819 році Ц. Р. Волконський став членом “Спілки благоденства”. “З цього часу, – писав він пізніше у своїх “Записках”, – почалася для мене нове життя…

Обраний мною шлях привів мене у Верховний кримінальний суд, в Сибіру, в каторжну роботу і до тридцятирічного життя в засланні… і тим не менш ні від одного свого слова і зараз не відмовлюся”. Пушкін познайомився з Волконським в 1820 році в Києві, бачився з ним незабаром в маєтку Давидових, Кам’янці, зустрічався в 1824 році в Одесі. Саме Волконському було доручено залучити Пушкіна в таємне товариство.

“Пушкін, геній якого висвітлював у Сибіру моє дитинство і юність, – писав 8 червня 1899 року Л. Н. Майкову син декабриста, М. С. Волконський, – був мені близький по відношенню до батька і до Раєвському… моєму батькові було доручено прийняти його в Суспільство і… батько цього не виконав. “Як мені було зважитися на це, – говорив він мені не раз,- коли йому могла загрожувати плаха, а тепер, знаючи, що його вбили, я шкодую про це.

Він був би живий, і в Сибіру його поезія стала на новий шлях” “. Його дружина М. Н. Волконська була однією з перших дружин декабристів, які побажали розділити долю своїх чоловіків – заслання в Сибір. П. Ф. Соколов зобразив на портреті велику людську значущість особистості декабриста, то “дум високе прагнення”, яке було властиво цьому “гідному і благороднейшему з людей”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет Волконського С. Р – Петро Соколов.