Портрет художника В. І. Левітана – Валентин Сєров

Портрет художника В. І. Левітана   Валентин Сєров

Валентин Сєров – великий портретист свого часу. Його портретні роботи неповторні, глибоко особистісні. У кожному з портретів втілена особистість з притаманними їй сильними або слабкими сторонами. Це не тільки картина маслом, створена геніальним художником, це ціла психофилософия. Крізь портрет, композиційні плани і багато шари фарби проступає справжній реально існуючий людина з усіма її тривогами, хвилюваннями і турботами.

Однією з таких рідкісних тонких робіт можна вважати “Портрет В. І. Левітана”, який був написаний в 1893 році. Нині ж картина зберігається в Державній Третьяковській галереї.

Портрет Левітана – складне зображення, значне, як ніби перед нами представлений князь або представник вищих шарів влади. Настільки аристократичним, стриманий і непреступен погляд і фігура художника Левітана. Його образ здається непохитним і твердим, точно великий торос льоду, він холодний і непереборний.

Образ художника задумливий, неймовірно глибокий і пронзителен. Цей погляд серйозного філософа розриває повислу навколо глуху тишу і, здається, навмисне безмовність. Цей погляд набагато глибше, вагомішою і більш ніж самі розкуті і виразні жести. Цей погляд мимоволі приковує нас до себе, не дозволяючи відвести очі. Наші почуття точно прокололи струмом і змусили відчувати щось більш серйозне, ірраціональне з області смислів, з життя області внутрішньої.

Портрет меланхоличен, в ньому є щось закрите, назавжди таємне. Туга, відчуття гамлетівською безвиході, заглибленості в себе відбивається часом у погляді художника, посилюючись за рахунок різко затемненого фону. Левітан зображений якимсь похмурим графом або принцем датським, благородним, але ніби “каменногрудим” і палюче холодним. Його образ урівноважений з виду, нестримний і багатий внутрішньо. Очі занадто живі, занадто сильна думка в них зачаїлася. Це очі та погляд художника. А тільки художнику притаманне особливе бачення себе і світу навколо.

Ось цю межу і зобразив так блискуче Ст. А. Сєров. Автор показав і розкрив перед нами душу художника, точно самурай, він зберігає свою душу, нехай не в мечі, але в кисті, тільки їй довіряючи прожити це життя наскільки можливо більш щиро, не збрехавши ні в одному жесті, ні в одній лінії або деталі. До кінця донести і виконати своє покликання. Не витрачати часу, а писати, творити. Шукати і вірити в красу форм, красу мистецтва зображення. Художник – це серйозний, красивий, благородний чоловік. Такий, яким і був сам Левітан, яким і був сам Сєров. Вони не просто шукали правду, вони намагалися відчути і відчути її образ, втілити мрію, легкий невпевнений начерк в красивий тонкий портрет.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Портрет художника В. І. Левітана – Валентин Сєров.