Портрет Яна Сікса – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Портрет Яна Сікса   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського художника Рембрандта ван Рейна “Портрет Яна Сікса”. Розмір портрета 112 x 102 см, полотно, олія. “Так я, Ян Сікс, виглядав. Я, який з самого дитинства почитав муз…” – написано в сімейному альбомі зображеного.

Ян Сікс, на 12 років молодше Рембрандта, фабрикант, колекціонер творів мистецтва і поет, в старості – бургомістр Амстердама, був з початку 40-х років другом художника, хоча і не тривало. “Сікс позичив Рембрандту суму грошей і не отримав її назад. Він передав вексель комусь іншому. У наступні роки смак його все більше схилявся до класики… Ставши домашнім людиною, Сікс пристосувався до тогочасній моді, чим пояснюється вибір художників, портретировавших його дружину, Болю і Флинка. Але, незалежно від усіх питань смаку, здається, що він соромився фінансових труднощів Рембрандта.

Грошовий борг зачіпав його. Пояснювалося це обмеженим окладом розуму цнотливого бюргерства або обережністю, з якою прагне зробити кар’єру політик вибирав собі друзів?” – ці припущення, як і інші біографії Рембрандта залишаються недоведеними.

“Своєю багатою, вражає різноманітністю нюансів барвистістю цей портрет представляє виняток. Полум’яніючої-червоний плащ, сірий камзол, пісочно-жовті рукавички аж до пишних рудого волосся – все являє собою ковзну гру фарб, з блиском золота бортівка та гудзиків, завершується заспокійливим тоном темної капелюхи, яка як би переносить барвисту жвавість до спокійного заднього фону.

Уважна обережність художника, а потім – раптовий кидок, основна композиція, а потім – легчайшая інструментування – вони створюють радісне диво живопису” . Найбільшим дивом в цьому портреті художника Рембрандта ван Рейна є мальовнича глибина, проникливість і розкриття духовного змісту – ця нерішучість у момент виходу, цей відчужений погляд, ця саркастична меланхолія, пронизує і познающая, це трагічна просвітлення – вони висловлюють глибини, укладені не тільки в особистості зображеного.

Висловлюючи сувору самовпевненість патриціату, класову гордість, вони ставлять питання перед майбутнім і одночасно дають на нього відповідь. Цей портрет – дивиться вперед, потужне і сучасне відкриття суспільно-людської правди в уявленні сучасника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Яна Сікса – Рембрандт Харменс Ван Рейн.