Портрет Єлизавети Григорівни Тьомкіної – Володимир Боровиковський

Портрет Єлизавети Григорівни Тьомкіної   Володимир Боровиковський

У Ст. Л. Боровиковського є портрети, які дають точну і яскраву характеристику моделі. Ось зображення жінки, ошатно одягнена по моді кінця XVIII століття. Чудово виписана фактура перлинних прикрас і шовку – білого, блакитного, світло-червоного. В обличчі видно розум, воля, впевненість у собі. Це Єлизавета Тьомкіна – дочка Р. А. Потьомкіна і Катерини II. Сучасники знаходили, що вона схожа на батька.

З цілої низки історичних свідчень, князь Р. А. Потьомкін-Таврійський і імператриця Катерина II були таємно вінчані. 13 липня 1775 року в Москві імператриця, якій було тоді сорок шість років, народила дочку. Дівчинку назвали Єлизаветою, по батькові – Григорівна, за прізвищем – Тьомкіна.

Дівчинка з’явилася на світ таємно, обставини її народження були відомі лише вузькому колу наближених. Для всіх інших у государині сталося розлад шлунка немитих фруктів. Пологи пройшли в Москві, в Пречистенском палаці, під час святкування Кючук-Кайнаржинского світу, яким закінчилася Перша російсько-турецька війна. Немовляти Р. А. Потьомкін відвіз до сестри Марії Олександрівні Самойлової, опікуном дівчинки був призначений його племінник Олександр Самойлов.

Згодом, у 1780-ті роки, вихователі Єлизавети Тьомкіної був визначений лейб-медик Іван Пилипович Бек, який лікував онуків Катерини II. Потім дитину віддали на навчання в пансіон. Е. Р. Тьомкіна з дитинства знала таємницю свого походження. У Херсонській губернії їй були пожалувані величезні маєтки. Вже після смерті батька в 1794 році дочка імператриці вийшла заміж за секунд-майора Івана Христофоровича Калагеоргі, грека за походженням, товариша дитинства сина Павла I – великого князя Костянтина Павловича. У плани Катерини і князя Таврійського входило відновлення незалежної грецької держави, правителем якого імператриця хотіла бачити свого онука Костянтина. Тому, для навчання грецької мови, його оточили дітьми-греками.

Серед них був і син грецького дворянина Іван Калагеоргі. Шлюб виявився довгим і щасливим. В сім’ї було 10 дітей: 4 сини та 6 дочок. З 1809 по 1816 рік Калагеоргі обіймав посаду херсонського віце-губернатора. За відгуками сучасників, це був “добра людина і благодійник” – він багато зробив для Херсона. Після виходу Івана Христофоровича у 1823 році у відставку сім’я жила в Херсоні, то під Києвом в містечку Мсжигорка. Правнук Р. А. Тьомкіної і праправнук Р. А. Потьомкіна відомий учений літературознавець Д. Н. Овсянико-Куликовський у своїх мемуарах писав, що велике сімейство Калагеоргі “жили дружно, весело і шумно, але разом з тим якось дуже неспокійно, чекаючи за часів всяких бід і напастей”.

Численні нащадки імператриці Катерини ІІ і князя Таврійського в XIX столітті були тісно пов’язані з Херсоном та Херсонською губернією, де у них були величезні земельні володіння. Але бурхливі події XX століття розсіяли їх по всьому світу – в Москву, Париж, Сан-Франциско, Вашингтон та інші міста світу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Єлизавети Григорівни Тьомкіної – Володимир Боровиковський.