Портрет Ю. П Самойлової з Джованиной Пачіно і арапчонком – Карл Брюллов

Портрет Ю. П Самойлової з Джованиной Пачіно і арапчонком   Карл Брюллов

До початку 1830-х років Брюллов посів одне з провідних місць у російській і західноєвропейському мистецтві. . Новий виступ російського художника, экспонировавшего на черговий італійській виставці “Портрет гр. Ю. П. Самойлової з дочкою і арапчонком”, було зустрінуте не тільки російської, але й італійської печаткою як чудове явище портретного мистецтва. Всю силу свого натхненного таланту вклав Брюллов в зображення близького друга і незмінною шанувальниці свого мистецтва графині Юлії Павлівни Самойлової.

Відрізняючись красою, експансивністю характеру, вважаючи себе “царської крові” , Ю. П. Самойлова тримала себе досить незалежно. Володарка величезної стану, вона вела вільний спосіб життя, викликаючи постійне невдоволення Миколи 1. В її маєтку “Слов’янка” під Петербургом збиралися видатні діячі літератури і мистецтва, а в міланській віллі бували Белліні, Россіні, Доніцетті, Пачіно, маленьку дочку якого вона удочерила. Будучи частим гостем в будинку Самойлової, Брюллов знаходив відпочинок в світі улюбленої музики. Багато разів супроводжувала Юлія Павлівна свого друга під час його поневірянь по Італії.

Портрет Ю. П. Самойлової був початий Брюлловим негайно ж після закінчення “Вершниці”. Безсумнівно, йому передувала тривала розробка в олівцеві начерки і ескізах. Знаючи творчий метод Брюллова, можна припустити про існування невідомих нам робочих альбомів 1832 – 1834-х років. У портреті Самойлової Брюллов найбільш повно розкрив увлекавшую його тему торжества життя.

Зображення улюбленої жінки і одного внесло в особливий портрет радісно підвищений лад думок і почуттів. у портреті Самойлової гармонійно поєднувалися жвавість безпосередніх спостережень зі видовищністю великого парадного портрета. З величезною силою переконливості Брюллов відобразив почуття, які володіли його героями: палкість і млість Самойлової, довірливість і ніжність Джованини, шанобливість і здивування арапчонка. Охоплені єдиним поривом, вони рухаються вперед. Зафіксувавши миттєвість руху, Брюллов не порушив монументальність полотна.

У цьому вмінні художньо узагальнити свої враження, зберігаючи жвавість і безпосередність їх вираження, полягала одна з найсильніших сторін творчого дару Брюллова. У груповому портреті Брюллова панує образ Ю. П. Самойлової. Ввівши в композицію зображення Джованини і арапчонка, Брюллов звів їх роль до значення акомпанементу, відтіняє звучання головної теми – свята краси і молодості Самойлової. Майстерно скомпонована група Самойлової, Джованини і арапчонка. Скидаючи шаль подбежавшему до неї арапчонку, Самойлова ніжно обіймає Джованину.

Звернувшись до передачі інтер’єру, Брюллов залишився скупий і небагатослівний в характеристиці обстановки, обмежившись зображенням дивана, на який падає важкими складками завісу, килима, устилающего підлогу, так краю різьбленої рами картини, що висіла на стіні. Художні достоїнства портрета Ю. П. Самойлової забезпечили йому гарячий прийом у італійської громадськості. Портрет Брюллова, експонований після Риму в Палаццо Брера, був визнаний кращим твором виставки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет Ю. П Самойлової з Джованиной Пачіно і арапчонком – Карл Брюллов.