Посли Агамемнона в наметі Ахіллеса – Жан Огюст Домінік Енгр

Посли Агамемнона в наметі Ахіллеса   Жан Огюст Домінік Енгр

Двадцятирічний Жан Огюст Домінік Енгр, французький живописець – академіст на зорі своєї творчості часто звертався до історичних сюжетів і міфів для оповідання в маслі. “Посли Агамемнона в наметі Ахіллеса” – полотно 1801 року виконання, відображає в повній мірі внутрішній світ юного живописця і його прагнення до наслідування Ренесансу і канонами, закладеним самим Рафаелем. Це ставні тіла, як правило, оголені з єством складання. Це драпірування і соковитий блакитний обрій. Це німий діалог героїв, наявність атрибутів приналежності до аристократичного класу.

Представлене полотно, дуже соковита і яскрава, відрізняється від подальших зразків його виконання безпосередністю панелі і якоїсь веселістю композиції. Тоді Енгр ще не средоточил свою увагу на мінімумі персонажів, а намагався достеменно вилити відчуття тієї чи іншої історії. І так, Ахіллес і Агамемнон. Це міфічні персонажі, герої епосу Гомера “Іліада”.

Події розгортаються в період великої Троянської війни на десятий рік з її початку – тоді, коли Агамемнон, – мікенський цар, – розгнівав бога Аполлона, прогнавши його жерця Хріса у відповідь на прохання повернути за винагороду красуню-дочку Хрісеїду. Без розбору у відповідь на приниження свого жерця Аполлон став метати свої стріли на грецькі землі, чим змусив зібратися на раду героя Ахілла і воєначальників на чолі з царем Агамемноном. Ахілл звернувся до Агамемнона першим з благаннями про повернення Хрісеїду батькові, про милосердя, про розсудливість, на що отримав згоду на відмову від обраниці взамін на ахиллову кохану Брисиду.

Не відбувся бій між суперниками, проте Боги пробачили Агамемнона, але ось він сам не забув своєї образи і після милості божої послав глашатаїв в намет Ахілла з тим, щоб забрати Брисиду… Саме момент переговорів став ключовим моментом для створення цієї картини. Енгр наділив своїх героїв розкутими манерами і позами, вільним ракурсом і характерною наготою. Яскраві шати виразні, а молочно-біла шкіра чоловіків абсолютно суперечить їх бурхливої військової життя і поневірянням у вічних походах.

Освітлення, що падає на торси людей і передній план, схоже штучного павильонному, без атмосфери. Лист автора дивовижно своєю рівною основою і глянцем. Енгр не любив змішання квітів, тому його картина “пахне” чистотою кольору, в тому числі правильністю ліній і простотою розповіді. Це рання робота автора, ще свіжа, ще багатобарвна.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Посли Агамемнона в наметі Ахіллеса – Жан Огюст Домінік Енгр.