Потре В. І. Сурікова – Валентин Сєров

Потре В. І. Сурікова   Валентин Сєров

В. А. Сєров створював портрети багатьох видатних художників, серед них В. І. Левітан, К. Коровін і, в тому числі, чудовий “Потре Сурікова В. І.”. Цей портрет Валентин Сєров написав наприкінці 1890-х років на кінець дев’ятнадцятого століття, століття багатого на великих людей, талановитих художників, письменників, музикантів. Дев’ятнадцяте століття був воістину великим у розвитку мистецтва, літератури і культури в цілому.

“Портрет Сурікова В. І.” являє собою серйозну роботу не стільки в плані мальовничого майстерності, скільки у створенні характеру внутрішнього стану митця. У цьому полотні Сєров зміг втілити великого живописця, а не просто створити картину, яка передавала б максимальне портретну схожість. Сєров зміг створити в своїй роботі реального, живого людини без гніту тієї ролі, яку він має в суспільстві.

В першу чергу, нашу увагу захоплює пронизливий, пильний погляд живописця, він точно спрямований в саму глиб, зачіпає нашу сферу переживань і почуттів. Портрет доторкається до нашого душевного стану, заражаючи нас і передаючи нам всю цю твердість, здатність, і в якійсь мірі, навіть суворість, якими наповнений образ художника. В. А. Сєров виявився чуйним психологом, здатним зрозуміти і передати найголовніше в особистості видатного художника. Створений Ст. А. Сєровим образ правдивий, значний і чітким. Ми віримо в цей портрет, ми віримо у цей образ, який по-своєму дуже складний і не так очевидний, як може здатися на перший погляд.

В. І. Суриков зображений стоїть, постать його пряма, значна і займає більшу частину полотна. Картина залишає відчуття начерку, зображення без докладної деталізації, наповнене повітрям, який проступає крізь нещільні розмашисті барвисті штрихи. Художня манера, в якій створена дана робота Сєрова багато в чому нагадує імпресіоністичні полотна, покликані зупинити час, зловити невловима мить життя. Однак, “Портрет Сурікова В. І.” імпресіоністичний, але не повною мірою. Мабуть, в картині немає тієї легкості, часом перебільшеною, яка характерна для полотен в стилі імпресіонізму. Монолітності і деякою різкості картині надає контрастне зображення фігури живописця практично чорної і світлого фону зі складною фактурою, збудованої завдяки підбору різноманітного плану відтінків.

Фігура художника виразна за рахунок виставленого світла і контрастного зображення. Образ живописця яскраво вимальовується на висвітлений тлі, виглядає строго, непорушно, впевнено. У цьому портреті погляд несе основне значення, є “точкою” сили. Цей погляд гранично рішучий, наполегливий, відкритий і твердий, можливо, в якійсь мірі і жорсткий, вимогливий. І, швидше за все, жорстокий і вимогливий до себе, до своєї творчості, до творчості і робіт своїх учнів. Цією людиною ніколи ніхто не буде панувати, крім законів мистецтва.

В. А. Сєров відобразив в. І. Сурікова яскравим діячем, незламним і стійким, точно брила або крижаний торос. Всім виглядом своїм в. І. Суриков демонструє силу особистості, силу і твердість людини, силу генія. І мимоволі ми занурюємося в цей образ, він турбує нас і водночас пробуджує повагу і визнання перед обличчям великого художника.

І те, що портрет вийшов досить аскетичним надає зображенню додаткове значення сили в боротьбі з бездушием і бездуховністю в світі та мистецтві, в протистоянні бездарності і нудьги. Одним своїм виглядом в. І. Суриков стверджує право великої живопису, право творчості, право і обов’язок бути в першу чергу особистістю, людиною з впевненим твердим глибоким поглядом, з твердим сильним характером, не гнущимся при легкому вітрі, але стійко притерпивая всі позбавлення, головні і другорядні життєві битви, стверджуючи себе і своє мистецтво в ім’я чогось кращого, в ім’я тих ідеалів, які ми так щиро вірили, коли були дітьми. Деякі здатні йти і вірити в ідеали, вірити в мистецтво, незважаючи ні на які перешкоди і труднощі, вірити тільки в творчість, і в те, що полотно і фарби в руках справжнього генія все ж можуть змінити цей світ, нехай лише на час, але змістити координати в бік ідеалів краси і мистецтва.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)