Повалення грішників, Бачення потойбічного світу – Ієронім Босх

Повалення грішників, Бачення потойбічного світу   Ієронім Босх

Бачення “Повалення грішників” і “Пекельна річка” Босх трактує згідно з ученням містиків, тобто в духовному плані. На дошці “Повалення грішників” грішники, захоплюємося демонами, летять у темряві вниз. Контури фігур ледь висвічуються спалахами пекельного полум’я. Багато інші бачення Пекла, створені Босхом, теж здаються хаотичними, але тільки на перший погляд, а при уважному розгляді в них завжди виявляється логіка, чітка структура та осмисленість.

Тут же кожен персонаж існує сам по собі. “Страшний суд” – один з найбільш співзвучних світовідчуттю Босха сюжетів. На стулках обов’язковий Земний Рай, куди знову, як у “Возі сіна”, Босх поміщає занепалих ангелів, і Пекло, що кишить злочинцями, від виду мук яких кров холоне в жилах. В “Чотирьох останніх речах” Босх зобразив Страшний суд так, як це було прийнято і в Середні віки і в епоху Відродження. Переважна частина простору відводилася небес і грізному Судні, там восседающему.

На віденському триптиху сцена божественного суду з Христом у центрі здається крихітною, а кількість обраних – нікчемним у порівнянні з гнітючою картиною проклятого людства. Настання Судного дня, Dies irae, коли земля і Пекло більше не будуть відрізнятися один від одного, стане останнім акордом в історії людства, що почалася з гріхопадіння Адама і Єви і їх вигнання з Едему.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Повалення грішників, Бачення потойбічного світу – Ієронім Босх.