Похмурий день. Цикл Пори року – Пітер Брейгель

Похмурий день. Цикл Пори року   Пітер Брейгель

Картина “Похмурий день” із серії “Пори року”. Роботі над цією серією пейзажів, що зображає повний річний цикл змін природи, Брейгель присвятив весь 1565 рік. Пейзажі “Пори року” були створені за замовленням антверпенського фінансиста Ніколоса Ионгелинка, відомого колекціонера творів мистецтва, зібрання якого вже входили інші картини Брейгеля.

До своєї колекції Ионгелинк ставився суто практично – як до зручного засобу вкладення грошей. Коли художник ще тільки починав роботу над “Порами року”, замовник вже розпорядився їх долею: 22 лютого 1565 року Ионгелинк передав всю свою колекцію антверпенської міської скарбниці великого грошового забезпечення позики, взятого ним у міста. Ионгелинк так і не викупив свій заставу, і кращі картини Брейгеля виявилися замкнутими в міському казнохранилище на довгі десятиліття. Ось вже багато років картини-пейзажі “Пори року” Брейгеля викликають бурхливі дебати дослідників.

Сперечаються, наприклад, про те, скільки картин спочатку входило в серію: одні припускають, що їх було дванадцять і кожна зображала певний місяць; інші доводять, ніби їх усього чотири і вони присвячені порам року, так що з циклу виключається то “Косовиця”, то “Жнива”. Найбільш правдоподібна версія, що Брейгель написав шість картин, присвятивши кожну двох місяців відразу.

У картинах “Пори року” художник починає виводити на перший план укрупнені фігури людей. Це селяни, заняття яких природно підпорядковані зміні часів року. Таким чином, людина виступає як органічна частина природи. Всі пейзажі не тільки величаві, але і по-своєму затишні. Така привітна земля Нідерландів, жителі яких краще інших народів обживали природу, не завдаючи їй шкоди. Пітер Брейгель вміє показувати глядачеві найпростіші речі як диво. Картинам серії “Пори року” співзвучні слова філософа і письменника Еразма Роттердамського: “Бог здатний виявити будь-які чудеса – в порушення законів природи, але щодня творить чудеса набагато більші: Ці чудеса в природному ході речей, тобто в самих законах природи, які нам звичні, і тому ми не помічаємо їх чудесности”.

У картині “Похмурий день” Пітер Брейгель зобразив природу ранньої весни, кінець лютого-березень з його рваними, набряклими хмарами, поволі розгораються червоно-коричневими тонами землі, оживаючими голими гілками і всепронизивающим весняним сирим вітром. У циклі картин “Пори року” художником відображено круговорот природи, зміна її зовнішності і внутрішнього ритму.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Похмурий день. Цикл Пори року – Пітер Брейгель.