Поховання графа Оргаса – Ель Греко

Поховання графа Оргаса   Ель Греко

Картина іспанського художника Ель Греко “Поховання графа Оргаса”. Розмір картини 480 x 360 см, полотно, олія. Слава Ель Греко в Іспанії досягла вершини після створення для скромної приходській церкві Санта-Томе чудової картини “Поховання графа Оргаса” на сюжет старовинної легенди.

В більшості своїй картини, написані на сюжети Нового завіту, володіють відомим усталеністю художніх рішень. Греко часто повертався до одних і тих же образів. Серед творів такого роду виділяється його знаменита картина “Поховання графа Оргаса”. В основу її сюжетного задуму покладено середньовічна легенда про чудесне похованні благочестивого графа Оргаса святими Августином і Стефаном. Урочисто-скорботна сцена похоронної церемонії поміщена в нижній зоні картини. Вгорі розверзає небо, і Христос на чолі сонму святих приймає душу покійного. І тут містичне диво становить основний зміст картини. Однак її образне рішення відрізняється набагато більшою складністю і глибиною, ніж в інших творах майстра.

У цьому полотні злиті в гармонійному єдності як би три плани уявлення митця про світ. Його чисто візіонерське сприйняття втілено у верхній, небесної зоні. Разом з тим зображення учасників похоронної меси – ченців, духовенства і особливо толеданского дворянства, в образах яких Ель Греко створив чудові портрети своїх сучасників, вносить в картину відчуття реальності. Але і ці реальні учасники поховання графа Оргаса сопричастни дива. Їх духовні переживання з дивовижною витонченістю втілені в тонких блідих обличчях, у стриманих жестах тендітних рук – як би сплесках внутрішнього почуття.

Нарешті, свого роду синтез конкретно-реального і абстрактно-піднесеного несуть у собі образи святих Августина і Стефана, які на передньому плані дбайливо підтримують тіло покійного. Ніде у Ель Греко смуток, глибока ніжність і смуток не були виражені з такою людяністю. І в той же час образи святих – саме втілення вищої духовної краси.

Звернення живописця Ель Греко до теми життя і смерті, до безпосередньої передачі світу людських почуттів та їх ідеального перетворення додає картині виняткову змістовність і багатозвучність. Складне зіставлення різних образних планів проявляється навіть в дрібницях. Так, парчовая риза святого Стефана прикрашена зображеннями епізодів з його житія – побиття камінням святого. Це не просто ошатна вишивка, а ціла картина типового для Ель Греко примарного характеру. Введення такого мотиву як би поєднує в зображенні прекрасного юнака сьогодення і минуле, додає його образу багатоплановий відтінок. І в колористичному звучанні картини, написаної в прекрасною урочисто-траурної гамі з акцентами біло-сріблястих, жовтих, темно-синіх і червоних тонів, злиті різні мальовничі рішення.

Умовного нереального колориту небесної сфери, де прозорі хмари осяяні внутрішнім світлом, протистоять більш вагомі, темні, сіро-чорні тони нижньої зони в одязі дворян, чернечих рясах, виблискують холодним блиском металевих латах Оргаса. Своєрідним поєднанням цих протилежних тенденцій є фігури святих Августина і Стефана. Зберігаючи міру реальності, яскраві плями на темному тлі їх важких златотканих різ разом з тим фантастично переливаються в сяйві рожево-червоного світла похоронних факелів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)