Прачки – Абрам Архипов

Прачки   Абрам Архипов

В кінці 90-х років дев’ятнадцятого століття вся Росія встала на шлях індустріалізації. У зв’язку з цим багато селяни змушені були відправлятися на роботу в місто. Таку сцену нової міського життя випадково побачив Абрам Юхимович Архипов, проходячи за московським перевуличкам в районі Смоленського ринку, він у прочинені двері підвалу побачив рухаються фігури і відчув лужної запах пральні.

Заглянувши в заповнену пором, звуками плещущейся води і жіночими голосами кімнату, він побачив кількох жінок різного віку, які прали, били, віджимали і стряхивали незліченні полотна.

Художник познайомився з жінками і запросив їх до себе в ательє позувати для картини. Після своєї картини “Поденщици на чавуноливарному заводі”, мала на XXIV пересувній виставці великий резонанс, тема долі простої сільської жінки в Росії стала для Архипова сенсом всього його художницької діяльності. Ніхто так не оспівав красу і самобутність північної селянки, як Архипов у своїх яскравих і мальовничих портретах односельчанок. Йому знадобилося кілька років, щоб прийти до остаточного варіанту цієї картини.

Перший варіант зображує всіх жінок у їх звичних робочих рухах. Другий же варіант базується на контрасті механічного повторення рутинних рухів працюючих жінок і нерухомо сидить пралі в надзвичайно виразною позі смертельно втомленої людини. Особи, фігури, пози і одяг настільки індивідуальні, що здається, ти знаєш цих жінок давно.

Композиція картини прагне в перспективі до маленького віконця, що дає слабке світло, крізь пар, що піднімається від розпечених чанов. Розпарені особи, наскрізь промоклі від поту, пара і мильної води одяг, волосся, хустки, руки й обличчя. Вся ця рухома маса поділяється на дві частини майстерно написаним світлою плямою мокрого статі. Загальний сріблясто-сірий з лілово-пурпуровими вкрапленнями колорит нагадує старовинну ікону. Віртуозна мальовнича манера, завдяки точності і достовірності деталей створює враження легкості і свободи.

На своєму довгому і успішному творчому шляху Абрам Юхимович Архипов напише безліч чудових картин, досить згадати його “селянський” цикл портретів жінок в барвистих північних народних вбраннях, але “Пралі” залишаться мальовничим шедевром, значення якого важко переоцінити. Його живописна, психологічна та художня цінність залишиться надбанням Росії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Прачки – Абрам Архипов.