Пропащий – Василь Перов

Пропащий   Василь Перов

Творчість Василя Перова періоду 70-х років XIX століття міцно пов’язане з темою Пугачовського бунту, потряс всю Росію своєю сміливістю, силою і нещадністю. Картина “Відспівана”, створена в 1873 році, також була написана під враженням від прокотився по країні селянського повстання.

Головний герой картини – простий хлопець з числа селян. Він напівсидить на підлозі, надійно зв’язаний по руках і ногах товстими мотузками. Бідна розірваний одяг, взуття немає зовсім. Його впевнений сміливий погляд людини вибухового темпераменту, гордо піднята голова, напівусмішка, виражає явне презирство – все це видає в ньому бунтаря, справжнього отамана, готового підняти і повести за собою народ. Він не відчуває ні відчаю, ні розчарування, в будь-яку хвилину, при першій же можливості він знову готовий кинутися на боротьбу. Такого відважного молодця, невиправного бунтаря нікому не під силу ні змінити, ні перевиховати, про що і говорить художник даними картині назвою.

Протилежністю молодому анархісту-бунтівникові виступають його вартові. Приховані в тіні, безликі, слабо прописані варти – лише спостерігачі, зі страхом розглядають арештованого. Вони бояться його і таких, як він – безстрашних і непохитних. Вартові являють собою сіру людську масу, тоді як бунтар, підкреслено одягнений Пєровим в червоні одягу, унікальний у своїй рішучості і готовності протистояти їм і старого порядку в цілому.

Працюючи над картинами пугачовського сюжетного ряду, створюючи “Затятого” художник прагнув показати міць і велич російського духу, силу простої людини, але при цьому ніколи не поділяв грубі методи лідера Селянської війни і його оточення.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)