Проповідь у селі – Василь Перов

Проповідь у селі   Василь Перов

Геніальність пера майстра Василя Перова полягала не тільки в філігранному володінні силою кольору, лінії та інших засобів художньої виразності, але і в пошуку нетривіальних сюжетів з вивіреною композицією і глибоким змістом. Його картини – це дзеркало дійсності, всі недоліки якої Перов помічав і безжально констатував.

“Проповідь в селі” з’явилася в тому самому 1861 році, коли було скасовано кріпосне право. Багатофігурна композиція картини і складна. Глядач ніби спостерігає її нишком, з якогось укриття – таке враження створює арка угорі картини.

Перед нами відкривається частина церкви, де сільський піп веде свою проповідь. Одна рука піднята вгору, друга вказує на сплячого барина. Незважаючи на гучні промови, неважко помітити, що вони мало хвилюють присутніх. Парочка на передньому плані зайнята собою – юнак відчайдушно кокетує зі своєю протеже, що тримає в руці маленький молитовник. За спиною у закоханих торговець намагається збути килим, обговорюючи його з бабою в хустці. Зліва від проповідника селяни: один з них чухає голову, інший дивиться вперед невидячим поглядом – їх думки далеко звідси. Складно уявити, про що вони думають – може про нелегку долю, а може про те, як розподілити роботу, в будь-якому випадку, проповідь їх цікавить мало.

Серед усього цього велелюддя лише одна людина уважно слухає попа – маленька дівчинка в брудно-блакитному платті. Її біле обличчя повернуте до проповідує, а очі широко відкриті – вона ловить кожне слово. Серед усієї строкатої юрби у священика знайшовся лише один слухач.

Картину Василя Перова можна вважати красномовною ілюстрацією людської зневіри і невігластва, а може і втоми від несправедливості і тяжкого життя.

Закінчену полотно соціальної спрямованості, миттєво привернуло увагу і інтерес публіки. Крім того, воно стало “квитком” за кордон для Перова, де можна було вивчати європейське мистецтво і удосконалювати свою майстерність. За картину “Проповідь в селі” живописець був удостоєний великої золотої медалі і стипендії, яка давала можливість виїхати за кордон, що матиме значний вплив на творчість художника надалі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Проповідь у селі – Василь Перов.