Пророк Даниїл (фреска) – буонарроті Мікеланджело Буонарроті

Пророк Даниїл (фреска)   буонарроті Мікеланджело Буонарроті

Фреска Мікеланджело Буонарроті із зображенням пророка Даниїла. Розпис плафона Сікстинської капели собору святого Петра. Данило, в Біблії праведник і пророк-мудрець, життя і бачення якого описані в “Книзі пророка Даниїла”.

В період вавилонського полону Данила залишають при дворі Навуходоносора і дають йому нове ім’я – Валтасар. Разом з трьома іншими юнаками Данило утримується від нечистої їжі з царського столу, але дивним чином отримує красу і тілесне здоров’я.

В епізодах “Книги пророка Даниїла” юнака в числі інших закликають тлумачити сни Навуходоносора, і з допомогою Яхве він тлумачить їх як пророцтво про прийдешні п’яти світових державах. Вражений мудрістю пророка цар ставить Данила “головним начальником над усіма вавилонськими мудрецями”. В іншому випадку царський сновидіння Данило тлумачить як ознака прийдешнього сумасшедствия царя. У розділі 3 описано епізод з трьома отроками в печі, в якому не бере участь сам Данило, але ця розповідь у зміненому вигляді викладається в главі 6, де Данила за наказом Дарія кидають в рів з левами.

Побачивши пророка неушкодженим, цар звільняє його. Під час бенкету у Валтасара Данило, єдиний з мудреців, прочитує і тлумачить таємничу напис. У грецьких перекладах “Книги пророка Даниїла” існує ще ряд апокрифічних епізодів: він викриває язичницьких жерців, губить дракона, якому поклоняються вавілоняни і ін Серед цих епізодів в європейському образотворчому мистецтві був особливо популярний сюжет про Сусанні, помилково обвинуваченої старійшинами у зраді чоловікові.

Здесъ Данило виступає як старозавітний суддя, викриває наклепників. Глави 7-12 складають апокаліптичні видіння, в яких передрікає пришестя месії, вперше в Біблії виразно висловлюється ідея Страшного Суду, воскресіння праведників з мертвих. Ці бачення – найдавніші з відомих нам творів іудейських в жанрі апокаліптики. Данило як древній праведник і мудрець згадується в “Книзі Єзекіїля” поряд з Ноєм і Іовом. За православною традицією, вважається, що автором книги був сам Данило, який жив при дворі Навуходоносора II і Дарія I.

Дослідники тюбингенской школи вважають, що знання автором історичних реалій відноситься до часу гоніння на іудеїв Антіоха IV Епіфана, однак автору невідомо про смерть царя, і це призводить до висновку, що книга створена у 2 столітті до н. е., при тому, що образ Данила набагато давніша. Сучасні дослідники нараховують до п’яти редакторів-упорядників “Книги пророка Даниїла”. По новому на образ Данила дозволили поглянути знахідки в Рас-Шамре фрагментів угаритской поеми середини 2-го тисячоліття до н. е., батько героя якої, Акхата, носить ім’я Даннииилу, тобто ім’я біблійного пророка сходить до доиудаистическим часи.

Неодноразово викладаються перекази про Данила і в кумранських рукописах. Практично всі епізоди книги Данила були надзвичайно популярні в європейському мистецтві, а частина їх у всіх народів стали приказками. Образ Данила в левиному рву став символом прийдешнього воскресіння мертвих, провісником воскресіння Христового.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Пророк Даниїл (фреска) – буонарроті Мікеланджело Буонарроті.