Прощання Абеляра і Елоїзи – Ангеліка Кауфман

Прощання Абеляра і Елоїзи   Ангеліка Кауфман

Картина швейцарської художниці Анжеліки Кауфман “Прощання Абеляра і Елоїзи”. Діаметр картини 65,5 см, полотно, олія. Абеляр або Абелар – один із самих прославлених схоластиків і богословів середніх століть, народився в 1079 році в селі Пале поблизу Нанта.

Спочатку був призначений для військової служби, але непереборна допитливість і особливо прагнення до схоластичної діалектиці спонукали його присвятити себе вивченню наук. Вже у досить молоді роки Абеляр слухав лекції Жана Росселина, засновника номіналізму, і в 1099 прибув в Париж, де в той час представник реалізму – Вільгельм Шампосский залучав слухачів з усіх кінців світу; але незабаром став суперником і противником свого вчителя. З 1102 року Абеляр вчив у Мелюне, Корбеле і Сен-Женевьеве, і кількість його учнів все більш і більш зростала, ніж і собі придбав непримиренного ворога в особі Вільгельма Шампосского. Після того, як останній був зведений в звання шалонского єпископа, Абеляр в 1113 році прийняв управління училищем при церкві Богоматері і в цей час досягла апогею своєї слави. В Шалоні він утворив знаменитих згодом людей, з яких найбільш чудові: папа Целестин II, Петро Ломбард, Беренгар і Арнольд Бресцианский.

Абеляр був всіма визнаний глава диалектиков і ясністю і красою свого викладу перевершив інших вчителів Парижа, тодішнього осередку філософсько-богословських наук. В той час у Парижі жила 17-річна племінниця каноніка Фульбера Елоїза, що славилася красою, розумом і пізнаннями. Абеляр возгорел пламенною пристрастю до Елоїзи, відповіла йому повної взаємністю. Завдяки Фульберу Абеляр став учителем і домашнім людиною у Елоїзи, і обидва закохані насолоджувалися повним щастям, поки пристрасні пісні Абеляра не стали доноситися до слуху Фульбера.

Спроба останнього розлучити коханців повела до того, що Абеляр відвіз Элоизу в Бретань, де вона народила йому сина і потай повінчалась з ним, на що Фульбер потім дав свою згоду. Незабаром, однак, Елоїза повернулася в будинок дядька і отперлась від шлюбу, не бажаючи перешкоджати Абеляру в отриманні ним духовних звань. Фульбер ж з помсти наказав оскопити Абеляра, щоб таким чином за канонічним законам йому перегороджений був шлях до церковних почестей.

Після цього Абеляр пішов простим ченцем у монастир Сен-Дені, а 18-річна Елоїза постриглася в Аржантеле. Незадоволений монастирськими порядками, Абеляр за порадою друзів відновив читання лекцій в Мезонвильском приорстве; але вороги знову стали порушувати проти нього переслідування. Його твір “Introductio in theologiam” було віддано в 1121 році спалення на соборі в Суасоні, а він сам засуджений на ув’язнення в монастирі святого Медарда. Насилу отримавши дозвіл проживати поза монастирських стін, Абеляр покинув С.-Дені і збудував собі в Ножане на Сіні каплицю і келію, названі Параклетом, де оселилися після призначення його абатом Сен-Жильдас-де-Рюж в Бретані Елоїза і її благочестиві сестри по чернецтва.

Звільнений нарешті папою від затрудняемого йому підступами ченців управління монастирем, Абеляр наставшее час спокою присвятив перегляду всіх своїх творів і викладання в Мон-Сен-Женев’єв. Його супротивники з Бернгардом Клервоський і Норбертом Лаонским на чолі досягли нарешті того, що в 1140 році вчення Абеляра було засуджено і вирок цей затверджений папою з наказом піддати Абелара ув’язненню.

Однак абатові в Клюні, преподобному Петру вдалося примирити Абеляра з його ворогами і з папським престолом. Абеляр помер у 1142 році у монастирі святого Маркела поблизу Шалона-на-Саоне. Елоїза, випросивши тіло покійного, поховала його в Параклете, щоб згодом самій лягти біля нього. Вона померла в 1164 році. Останки обох були в 1800 перенесені в паризький музей, звідти переведені до церква Сен-Жермен-де-Пре і в 1817 році віддані землі на кладовищі Пер-Лашез.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Прощання Абеляра і Елоїзи – Ангеліка Кауфман.