Прозерпіна – Данте-Габріель Россетті

Прозерпіна   Данте Габріель Россетті

У числі тих міфологічних персонажів, що заволоділи уявою Россетті, була і Прозерпіна. У 1871 році художник написав Пандору із скринею, врученим їй Юпітером, звідки вирвалися всі біди світу, а п’ять років потому створив одне зі своїх найбільш вражаючих полотен – зображення Астарти, сірійської богині любові. Образ Прозерпіни незмінно привертав художника; за останнє десятиліття свого життя Россетті створив вісім варіантів цієї картини. На всіх них відбиті риси Джейн Морріс, з якою Россетті дуже зблизився до 1869 році, через сім років після смерті своєї першої дружини Елізабет Сиддал.

У сучасних дослідженнях життя Джейн порівнюється з історією античної богині, яка, скуштувавши гранатового насіння, була змушена проводити частину часу в підземному світі зі своїм чоловіком Плутоном, а частину – на землі, куди з її приходом поверталася весна. Россетті обожнював Джейн пов’язану узами шлюбу з Уільямом Моррісом. І хоч історичних даних про те, наскільки далеко зайшли їх відносини не залишилося, Морріс, безсумнівно, належав до одержимості одного цілком терпимо, оскільки поділяли місце проживання на трьох Келмскотт-Хаус в Оксфордширі з 1871 по 1874 рік.

Тут Прозерпіна зображена з гранатом в руці; вона крадькома озирається на потойбічний світ. Не цілком зрозуміло, отримала вона від фатального плоду. Наставник Россетті пояснював символіку картини, акцентуючи увагу на світло на стіні позаду персонажа як відгомін надземного світу, нині для неї недоступний, в той час як в’юнкий плющ символізує по стіні “незабутні спогади”.

Писав Россетті тільки дівчат і жінок, які виділялися своїми великими кінцівками і сильної шиєю, за контрастом з крихкими, ефемерними створіннями, що традиційно асоціюються з прекрасною статтю. В очах Раскіна і фігури, і теми відрізнялися надмірною чутливістю, і 1878 року він у розпачі писав, що Россетті вклав себе в літературу більш ніж наполовину, і в цьому розумінні завдання, поставлена в живопису, виявилася йому не під силу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Прозерпіна – Данте-Габріель Россетті.