Прялі (Історія Арахни) – Дієго Веласкес

Прялі (Історія Арахни)   Дієго Веласкес

Довгий час ця картина називалася “Прялі” або “Фабрика гобелена Санта-Ісабель в Мадриді ” Однак, в 1948р, Дієго Ангуло Інігес вказав на зв’язок між описом Веласкеса сцени і легендою про Арахне. Дійсно, якщо на картині сцена з життя ткаль гобеленів, то неясно, що відбувається на другому плані. Але згадаймо легенду: у Афіни-Палади, богині, яка дає мудрість і знання, вчить людей мистецтвам і ремеслам, виник спір з молодою дівчиною Арахной.

Славилася Арахна своїм мистецтвом ткати. “Арахна пряла з ниток, подібних туману, тканини, прозорі, як повітря. Пишалася вона, що немає їй рівної на світлі в мистецтві ткати.” “І ось під виглядом сивий, згорбленої бабусі, опершейся на палицю, постала перед Арахной богиня Афіна і сказала їй: – Не одне зло несе з собою, Арахна, старість: роки несуть з собою досвід. Послухайся моєї поради: прагни перевершити лише смертних своїм мистецтвом. Не викликай богиню на змагання.

Смиренно молі її пробачити тебе за гордовиті слова, благаючих прощає богиня.” Арахна програла змагання і Афіна перетворила її на павука-Арахну. Якщо прийняти версію, що художника надихнула книга Овідія “Метаморфози”, яка, звичайно ж, була в його бібліотеці, то картина стає зрозумілою.

Таким чином, молода жінка, зліва – Арахна; біля прядки – Афіна, в образі старої жінки. На задньому плані картини, способом “одночасних епізодів,” показана друга частина легенди : Арахна стоїть перед своїм гобеленом, витканим на тему “Викрадення Європи” По картині Тиціана. Поруч – Афіна, в шоломі і броні. Три жінки, праворуч, можуть символізувати Богинь Долі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)