Рафаель і Форнарина – Жан Огюст Домінік Енгр

Рафаель і Форнарина   Жан Огюст Домінік Енгр

Портрет Рафаеля Санті та Форнарина, коханої іменитого художника – шматочок біографії Санті, схибленого на почуттях до тієї самої Форнарине, що згодом розбила йому серце, написаний рукою французького живописця і графіка Жана Огюста Домініка Енгра в 1814 році. Народження роботи співпав з трагічними втратами близьких людей художника – первістка і батька. Однак, полотна того періоду не яким чином не відрізнялися від інших, ніби автор не відчував зовсім горя. Навпаки, вони випромінювали тепло і млість, як і представлене тут творіння “Рафаель і Форнарина”. Робота писалася тоді, коли до Жану прийшла популярність і затребуваність, коли він вважався модним портретистом і вже виробив власний стиль написання полотен.

Незвичайною здається тема цієї роботи – зображення художником попередника-живописця, не менш талановитого і нещасного. Любов до Форнарине, простій дівчині, дочки пекаря, Музи творця, крізь роки стала нерозділене, але мала місце бути темою багатьох полотен самого Рафаеля. Однак Енгр волів розчарування у стосунках Музи і художника відобразити солодкі хвилини ще взаємних і трепетних відносин. Це майстерня Рафаеля, наповнена світлом і теплом денного часу. Мольберт ще тримає на підставці полотно з начерком портрета Маргарити, і погляд Санті звернений до його площини.

Дівчина мила, розкішно одягнена і свіжа. Її шкіра говорить про відмінне здоров’я й охайності. Рафаель молодий і закоханий. Його обійми, як гілки обплітають стан Маргарити, а та, навпаки, з якимсь позерством посміхається у слід глядачеві. Він і вона дуже різні, надто протилежні і за статусом, і по відношенню один до одного. І Енгр по можливості максимально тісно сплів докупи пару, віддаючи перевагу теплу, ніж холоду розчарування. Рафаель, бути може, вже знав про таємні зустрічі Фарнарини з її покровителем-банкіром Кіджі і учнями самого Санті. Але ще все добре і гладко.

Техніка листи Жана Огюста бездоганна. Вона віддає желеподібний блиском і рівною поверхнею без танці дрібних штрихів. Як і завжди, художник укрупнив деталі, віддаючи перевагу їх “цілого”, ніж розрізненості на дрібні уривки. Тут немає зайвих персонажів і акцентів. Це зрозуміло, це читається і відкрито, як на долоні. Темні плями одягу вигідно контрастують з інтер’єром, зорово викидаючи головне на перший план.

Хоча і далекий план, і перший мало відрізняються за кольором, у роботі відмінно відображено майстерність роботи з відтінком і півтонами, температурою фарби. “Рафаель і Форнарина” – полотно раннього періоду творчості Енгра, воно ще таїть відгомони листи назарейцев і кватроченто, але вже має власне “особа” автора, шанувальника класицизму і академізму в живопису.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Рафаель і Форнарина – Жан Огюст Домінік Енгр.