Рай – Мікалоюс Чюрльоніс

Рай   Мікалоюс Чюрльоніс

Рай Напевно, у всьому його творчості немає більш світлою і, на перший погляд, радісною картини, ніж “Рай”. Здається, у всьому вона протилежна “Істини”. Там – ніч і замкнутий простір, тут – день і відкриті погляду дали; там – глухість і похмурість колориту, тут – світло і багата колірна гамма; там розмитість фігур і відсутність деталей, тут – чіткість контурів і деталізація аж до пелюсток ромашки і листя трави. Тут не сліпі в своїй гіпнозі нічні тварини летять до фатальної мети, а зіркі голуби – птахи, яких у давнину використовували навіть для пошти за вміння розрізняти дорогу до вознаграждающему адресату.

Тут не обгорілими трупами падають досягли мети, а обертаються ангелами стражденні спокою та відпочинку чисті, як білі голуби, душі праведників. Так добре знати, чого хочеш, настільки точно, наскільки чітко бачиш кожну травинку перед носом? Так добре досягти остаточної мети і знати, що все більше вже ніколи нічого не зміниться? Не набридне чи навіть блаженство, якщо воно вічне? Навіщо крила цим безсмертним душам, якщо тому їм дороги немає, а до Бога – ось тут, поруч – ведуть золочені ступені? Що ж робити ідейним по натурі людям без високої ідеї, що робити крилатим, не знають, куди направити свій політ? Таке питання, що виводить за межі християнства і взагалі релігійності, виникає при розгляданні “Метеликів”.

В хаотично розкиданих мазках невизначеного кольору, нарешті, поступово розпізнаєш силуети кількох метеликів і зливаються з напівтемряви контури величезного числа їхніх побратимів. Що це за дезорієнтованість мириадов попелиць, як не образ безцільного існування маленьких людців? Та й існування чи це взагалі, якщо у безлічі випадків навіть і не зрозумієш: це-сутінки або растворяющаяся в них моль. Гармидер мазків і безліч силуетів створює враження тісноти і як би відчуваєш противну слизькість копошащегося роя. Як вони можуть переносити один одного? Геть, геть… А адже вони крилаті. І, може бути, вони і прагнуть розлетітися на свободу, вдалину, але куди: всюди – те ж. Або ж розчинитися в сірому небутті, зникнути, тихо зникнути, шугаючи не більше, ніж можуть шелестіти ці м’які крильця? Чи все ж краще не замислюватися? Адже так легко нічого не побачити в цьому творі…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Рай – Мікалоюс Чюрльоніс.