Рай – Сандро Боттічеллі

Рай   Сандро Боттічеллі

Підхід Боттічеллі до ілюстрування “Раю” дивний у своїй новизні. Художник відмовляється від сучасної йому традиції розгортання оповідної лінії тексту. Він дає лише загальне уявлення про пісні, концентруючи її зміст в лаконічної виразності двох фігур, Данте і Беатріче, укладених в коло неба.

В ілюстраціях до “Раю” майже всю площину аркуша заповнюють фігури Данте і Беатріче, і їх нескінченно повторюваному діалозі розкриваються найтонші відтінки почуттів: радісний порив, віра, збентеження, докір, захоплення; живі, рвучкі розчерки ліній на нічим не заповненому білому тлі створюють відчуття радісної вібрації, заповнювання світлом всього простору. Сила впливу малюнків під сугестивності образів “Раю”. Майже нематеріальні обриси кола передають відчуття світло-повітряної безмежності. Язики полум’я душ, що виникають з тріпотливих орнаментальних завитків, відображають звучання небесного світла. Художник показує відсвіт райських видінь у фігурах мандрівників, їх міміці, узгодженості рухів, гри складок їх одягів.

І ще одна особливість з’являється в останніх малюнках серії: Беатріче, це втілення краси, негарна і майже на дві голови вище за Данте! Немає сумніву в тому, що цією масштабною відмінністю Боттічеллі прагнув передати велику значущість образу Беатріче і, можливо, то відчуття її переваги і власної нікчемності, яку випробовував в її присутності Данте. Проблема співвідношення краси фізичної і духовної постійно вставала перед Боттічеллі, і він намагався вирішити її, давши язичницько прекрасному тілу своєї Венери обличчя задумливої Мадонни. Обличчя Беатріче не красиво, але у неї разюче красиві, великі і трепетно натхненні руки і якась особлива поривчаста грація рухів.

На малюнку, що ілюструє Пісня тридцяту “Божественної комедії”, Боттічеллі зобразив, як Данте і Беатріче підносяться по річці світла в Емпірей – найвищі небеса. У потоці світла граються маленькі путті, потім пірнають в квітучі чагарники з боків від річки світла. Права частина малюнка – лише начерк срібним олівцем, не заретушоване чорнилом.

Мені стала і владою і опорою, Рекла: “З тіла вищого подъяти Ми в чисте світло”. І сказано синьйорою: “Світло інтелекту, багатий любов’ю, Любов’ю до блага, чиї безмежні лики, Лики, яких не порахуєш услад ти І немов молнья вражає зору, Так, що померкне і невиразне Вже і більш яскраве всеченье, Так я охоплений був живим світлом, а Все інше приховали фіранки Сяйва, в якому гасне все, що зримо. .

Зміст “Комедії” сплітається з неоплатоническим поданням про вищому світі прояви зверхпочуттєвій краси, де душа, вільна від тілесного полону, піднімається через споглядання ступенів божественної еманації до початкового і кінцевого Єдності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Рай – Сандро Боттічеллі.