Ранковий туман в Місіма – Андо Хиросигэ

Ранковий туман в Місіма   Андо Хиросигэ

Пейзажі Хокусая мають щось спільне і з класичним живописом Японії, і з укиэ XVIII століття, але в той же час принципово відмінні від них. Класичний далекосхідний пейзаж, по суті, ігнорував реальний вигляд зображуваного, прагнув за допомогою природних форм втілити філософські ідеї про буття Всесвіту, в той час як у Хокусая він завжди пов’язаний з конкретною місцевістю, топографічні особливості якої нерідко уточнюються за допомогою написів. Конкретність пейзажів Хокусая відрізняється від конкретності укиэ XVIII століття, де зображення природи не виходило за рамки сумлінних і кілька незграбних топографічних штудій.

Хокусай постійно робив начерки з натури, але в процесі роботи над твором переробляв їх, створюючи узагальнений образ природи, але не умоглядний, як у класичного живопису, а заснований на конкретному мотив. Багато його пейзажі символічні. Досить згадати один з найзнаменитіших аркушів “Червона Фудзі”, який і досі сприймається як втілення душі: Японії. Втім, більшість робіт Хокусая не є чисто пейзажними: скоріше, вони стоять на межі пейзажу і жанрової картини. Позначається це не стільки у композиційному вирішенні, скільки в смислових акцентах творів.

В гравюрах Хокусая природа виступає як середовище, в якому протікає активна, діяльна життя людей. Зображення природи не було самоцінним, воно повинно було підкреслювати значимість реальному, повсякденному житті людини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)