Ранок – Клод Лоррен

Ранок   Клод Лоррен

Пейзажі Клода Лоррена, поряд з філософською живописом його сучасника Пуссена, були однією з вершин французького класицизму. Правда, важко знайти більш несхожих художників, ніж ці два майстри, делившие першість у мистецтві своєї епохи. Пуссен, глибокий і зосереджений мислитель, жив у світі суворої, високої культури, перевіряючи кожний крок у творчості теорією, підпорядковуючи мимовільне натхнення дисципліни аналітичної думки.

Клод Желле був простим, напівграмотною людиною, самоучкою, насилу підписувала власні картини. В Італії, де він провів майже все життя, Лоррен приїхав як слуга і кондитер, і перші його кроки в мистецтві відносяться вже до зрілого віку. Того, до чого Пуссен прийшов складною і напруженою роботою думки, Лоррен досяг безпосереднім інстинктом. Володіючи рідкісною сприйнятливістю, він стихійно засвоїв чітку і ясну естетику класицизму, наповнивши її тієї життєрадісністю, яку йому вселяла любов до природи і безперервне спілкування з нею.

До кращих з кращих картин Лоррена усіма зараховуються чотири ермітажних пейзажу, що зображують різні часи доби – ранок, полудень, вечір і ніч. Досі не встановлено, чи були ці полотна задумані художником як єдине ціле або їх випадково, і дуже вдало, об’єднали колекціонери більш пізнього часу. Але так чи інакше вони є свідченням захопленого уваги, з яким Лоррен вивчав зміни в природі.

“Ранок” – саме поетичне і тонке серед цих полотен. Підкоряючись класичної традиції, Лоррен ввів в картину так званий історичний сюжет – обов’язкову композицію, оживляющую пейзаж. Він обрав для цього Епізод з Біблії: Яків, пасущий стадо овець, зустрічає дочок Лавана, і ця зустріч стає початком його довгої любові до Рахілі. Але в сюжеті для художника важлива тільки асоціація з тими думками та переживаннями, які викликає в ньому картина пробуджується на світанку природи. Як і в інших роботах, Лоррен довіряє виконання фігур італійця Філіппо Лаурі. Сам він цілком поглинений пейзажем, ідилічно мирним, одухотвореним і піднесеним.

Легкі і світлі фарби, з їх м’якими нюансами, надають формам легкість і невагомість. Лоррен підсилює це враження, відводячи величезне місце неба і віддаляючи изо6рая{ения будівель, мосту, пагорбів, так що вони перетворюються в прозору, недомовлену, але захоплюючу своєю широтою панораму. Дерева в центрі картини і колони далекого храму набувають стрункі пропорції, витонченість ліній і чистоту силуету. Лоррен невпізнанно перетворює і оновлює класичний пейзаж, наповнюючи його живим диханням природи.

Картина надійшла в Ермітаж в 1815 році із зібрання імператриці Жозефіни в замку Мальмезон поблизу Парижа.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)