Регентші гарлемської богадільні (Регентші притулку для престарілих) – Франс Халс

Регентші гарлемської богадільні (Регентші притулку для престарілих)   Франс Халс

Найбільш суттєві риси Портрета регентів знаходять завершене, як би остаточне вираження в Портреті регентш, багатих попечительки богадільні. Чудово збереглася живопис виконана більш ретельно і тонко, традиційна для подібних картин композиція непорушна в своїй досконалості. За винятком благодушній і жалюгідною, безпорадно усміхненою літній кокетки, всі регентші – глибокі старої.

Кожна з них – яскрава і певна індивідуальність: болюча, порівняно м’яка казначейша наліво, злісна і страшна стара поруч з нею, недалека пані і, нарешті, що сидить праворуч Адріана Бреденхоф – втілення волі, внутрішньої сили і крижаний відчуженості від людських турбот і пристрастей. Проте і в ній є щось від фізичного і морального вмирання, знищення людини, яка в різній мірі торкнулося їх усіх, але найпомітніше позначилося на образі другий регентші ліворуч. Истаявшая плоть оголила кістки черепа, повнота природних людських почуттів змінилася дріб’язкової злостивістю, стара стала живим нагадуванням про смерть. Тільки немолода, але здорова і добродушна служниця не підвладна могильного холоду, наполняющему картину.

Невпевненість і спустошеність, властиві портрета регентів, в портреті регентш перетворилися в трагічне роздум про близьку смерть. Переслідувати Хальса думка втілилася в зображенні жінок, таких старих, як і він сам. Однак зміст картин зовсім не вичерпується особистими переживаннями художника, як би значними вони не були. Не вичерпується воно і іронічним викриттям буржуазної благодійності, хоча в полотнах Хэльса можна знайти і такий відтінок змісту.

Свої розчарування, гіркота і тривогу Хальс вміє перетворити в прозріння великої істини, а не підлягає сумніву оцінку людського життя і людського суспільства. Колись він прославляв це суспільство і цю життя, тепер він виносить їм нещадний, гіркий вирок. І голландське бюргерство і сам Хальс змінилися так, що колишні ілюзії стали неможливі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Регентші гарлемської богадільні (Регентші притулку для престарілих) – Франс Халс.