Рибалки на березі моря – Івана Айвазовського

Рибалки на березі моря   Івана Айвазовського

“Море – це моє життя”, – сказав художник. Він володів здатністю передати рух і дихання моря. Айвазовський з дитинства любив море і зумів створити правдивий і поетичний образ безмежної стихії, романтичному сприйняттю якої залишався вірний завжди. Майстер відрізнявся незвичайним мальовничим мисленням. На полотні художник створює яскраві, вражаючі своїм чудовим декоративним звучанням поєднання. Подібні роботи сприймаєш як симфонію барв, як пісню красі. “Проживи я ще триста років, – говорив художник, – завжди знайшов би в море щось нове”.

Найчастіше на картинах Айвазовського можна бачити людей, які милуються величною красою природи. Митець бачить в людині невід’ємну частинку всесвіту. Його “вигадані” романтичні герої по-своєму автопортрети. Художник відкрив свій метод зображення з пам’яті, навіть без етюдів, обмежуючись лише збіглими начерків олівцем. Обгрунтовуючи цей метод, художник говорив: “Рухи живих стихій невловимі для пензля: писати блискавку, порив вітру, сплеск хвилі-немислимо з натури”. запала смарагдова гра чорноморського прибою. Згодом, скільки б не писав яких морів, все у нього виходило прозора зелена вода з лиловатими кружевами піни, властивої його рідному Евксинскому Понту.

Самі яскраві враження були пов’язані з морем; мабуть тому й присвятив він зображенню моря всю свою творчість. З однаковою силою міг передати блиск виблискуючих на воді сонячних променів, прозорість морської глибини і білосніжну піну хвиль. Твори Айвазовського виділялися серед робіт сучасних йому живописців колористичним якостями. В 1840-е роки під час проходження виставки в Берліні рецензент місцевої газети пояснив підвищений звучання кольору в роботах російського художника тим, що він де глухонімий і цей недолік компенсується загостреним зором. Суворий критик І. Н. Крамськой писав П. М. Третьякову: “Айвазовський, ймовірно, володіє секретом складання фарб, і навіть фарби самі секретні; таких яскравих і чистих тонів я не бачив навіть на полицях крамниць москательних”.

Айвазовський випробував вплив голландських мариністів 17 століття, прийшов до “акварельного” техніці живопису, коли колір накладається на полотно тонкими перекривають один одного шарами. Це дозволяло передавати незначні цветотональние градації. Починав писати картину Айвазовський, зображуючи небо, або, як він називав його слідом за своїм учителем по Академії мистецтв М. Н. Воробйовим – повітря. Якого б розміру не був полотно, Айвазовський писав “повітря” в один сеанс, навіть якщо він розтягувався до 12 годин поспіль. Саме таким титанічним зусиллям досягалася передача легкості і цілісності колірної гами неба. Прагнення якомога швидше завершити картину диктувалося бажанням не втратити єдність настрою мотиву, донести до глядача зупинена мить з життя рухомої морської стихії.

Вода на його картинах – це океан безмежний, не бурхливий, але колихающийся, суворий, нескінченний. А небо, якщо можливо, ще бесконечнее. “Сюжет картини, – говорив художник, – складається в мене в пам’яті, як сюжет вірша у поета; зробивши начерк на клаптику паперу, я приступаю до роботи і до тих пір не відходжу від полотна, поки не висловлюся на ньому моєю пензлем”. Говорячи про своїх картинах, Айвазовський зауважив: “Ті картини, в яких головна сила – світло сонця… треба вважати найкращими”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Рибалки на березі моря – Івана Айвазовського.