Римляни під ярмом – Шарль Глейр

Римляни під ярмом   Шарль Глейр

Складне сприйняття полотно “Римляни під ярмом” належить академисту Шарлю Глейру. Картина має більш повну назву в німецькій інтерпретації “Die Helvetier zwingen die Rцmer unter dem Joch hindurch”, інакше: “Гельвети змушують римлян пройти під ярмом”. Сюжет відбиває історична подія, запропоноване одними істориками наслідків битви при Араузионе, а іншими – до Тевтобургской битві.

Однак автор відобразив більш конкретне і локальне дійство – битву при французькому Агене. Це подія 107 року до нашої ери завершилося поразкою римлян гельветами – племенем кельтів на території Галлії, найбільш численним, – лягло в основу історичного сюжету полотна. Оповідання важко, дуже скупчено і сумно. Напівдикі гельвети, отримавши перевагу над римськими солдатами, постали в картині радісними і важкими. Той, що праворуч з головою бика, явно радий і не приховує своєї люті, святкує перемогу, здійнявши руки до оголеним військовополоненим. На дальньому плані мабуть сам Дивико – ватажок, під командуванням якого була розбита римська армія. Він зображений як вершника в складному обмундируванні.

Погляд Дивико звернений до людей похилого віку і жінкам, молящим про пощаду. Серед натовпу переможців снують діти, бліді і нещасні. Хтось із хлопців намагається утримати хлопця, який побачив в захоплених чоловіків батька. Вкраплення дитячої біди наділяє роботу синтементальностью і особливим присмаком солі і горя. Самі полонені прекрасні. Їх мускулисті тіла, шкіра відіграє пружними лініями єства в світлі сонця, відмінні солдати, сильні і горді. Вони відважні, але слабкі в своїй безпорадності врятувати близьких і коханих. Гельветам невтямки, що вже скоро Цезар підніме своє військо знову для їх знищення. А поки – радість і оскал від здобутої перемоги грає на обличчях дикунів. Оскал, написаний маслом, теплими фарбами теплого дня. Текучий лист Шарля Глера змушує відірватися від сюжету.

Техніка настільки віртуозна, що перестаєш впроваджуватися в суть сюжету. Хочеться розглянути кожен мазок роботи, суміш фарб в тіні, передачу відблисків і об’єму предметів. Важко уявити, що перед художником стояло безліч завдань – вирвати шматок з історії, створити ескіз, образи, горе і радість об’єднати воєдино, прописати дальній план горизонту, передню насичену картинку персонажами, дітей, старих, дерев’яні кайдани укупі з силою м’язів, закутих у лещата… Шарлю вдалося викласти суть моменту історії, яка для сучасника може здатися доісторичної і фантастичною, перенести горе поразки, відчути радість перемоги, пропустити через кисть, як через власні пальці, пісок вже забутих часів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)