Ринок рабів із зникаючим бюстом Вальтера – Сальвадор Далі

Ринок рабів із зникаючим бюстом Вальтера   Сальвадор Далі

В цій картині, мабуть, все є ілюзією, за винятком сидить за столом Гала. Вона по пояс гола; голова її недбало зав’язана тюрбаном. З-під тюрбана вибиваються дрібні локони. Поза розслаблена і трохи втомлена. Гала підтримує голову рукою, лікоть спирається на поверхню столу, застеленого червоною скатертиною. Вона сидить боком до глядача і спостерігає за розгортається перед нею дійством.

Декорацією до цієї сцені служить характерний для картин Дали пустельний пейзаж з горами на обрії. На середній план художник помістив здвоєну арку. В отворі однієї арки видніється горизонт, інша ж у всій красі демонструє можливості параноїдально-критичного методу Дали.

Художник грає з глядачем, жонглюючи подвійними зображеннями. Можна уявити собі, що арка не має наскрізного отвору, а є лише нішею. Такі арки в архітектурі називаються сліпими. Задня стіна її прорізана декількома отворами неправильної форми, крізь які видніється небо. Погляд з іншого ракурсу і при іншому освітленні дозволяє побачити в цій же конструкції наскрізну арку, а за нею – схил гори і небо з хмарами.

Ваза з фруктами, що стоїть на столі, теж не така проста, як може здатися на перший погляд. Власне, кожен погляд, кинутий на це полотно, викликає бажання подивитися ще раз перевірити себе. Груша і слива лежать у вазі? Або вона порожня, а груша – це схил пагорба далеко, а слива – сідниці людської фігури на середньому плані?

Але апофеоз містифікації – стоїть перед Гала бюст Вольтера. Він з точністю повторює риси відомої роботи скульптора Гудона. Але при цьому бюст ілюзорний і утворений двома виділяються з натовпу дамами в старовинних фламандських костюмах з пишними комірами. Моргнувши або перемістивши погляд, ми побачимо на столі лише порожню підставку.

Сам Дали пояснював цю картину як спробу “поміняти місцями нормальне з ненормальним”. Вольтер для нього був алегорією скептицизму і злою іронією, невільничий ринок уособлював жорстоку суєту повсякденності, а присутність Гала змушувало зникнути бюст філософа разом з усім, що він уособлював, і визволяло художника з рабства марноти і сарказму.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Ринок рабів із зникаючим бюстом Вальтера – Сальвадор Далі.