Ринок в Нормандії – Теодор Руссо

Ринок в Нормандії   Теодор Руссо

“Ринок в Нормандії” судячи по живописній манері і пейзажного мотиву, був написаний Руссо на початку 1830-х років, коли він подорожував по Північній Франції. Вже в цей час молодий художник, з властивою йому впевненістю, визначився як живописець простого, буденного пейзажу, як прихильник ретельної роботи з натури, а не твори в майстерні розумово скомпонованих “історичних” ландшафтів.

Скромна природа французької села була його улюбленою і єдиною темою, міський пейзаж не цікавив Руссо. “Ринок в Нормандії” – такий виняток з правила, яке тільки підтверджує вірність. По-перше, Руссо і тут зображує не буржуазне місто, галасливий і метушливий, а куточок старовинного провінційного містечка, майже села, де тече уповільнене, відчужене існування, якого не змінюють десятиліття і навіть століття.

По-друге, і цей особливий, живе як би поза часом, містечко Руссо пише точно так само, як писав б овериские скелі або барбизонские гаї: митець бачить у ньому насамперед матеріальну сторону і передає її з нескінченно любовним увагою. Його кисті доступні самі гнучкі відтінки: він може прекрасно написати легкі прозорі тіні і в них – м’які приглушені переходи фарб.

Але манера Руссо стає особливо виразною і сильною, коли він зображує предмети, що володіють щільною, відчутної фактурою. Старий камінь, з якого складені стіни будинків, потемніле дерево балок і опор, дрібна брижі шарів дранки на гострих схилах дахів, кам’яниста нерівна грунт – все це для художника існує не як прозова буденність, але як жива плоть невичерпно багатоманітного світу. Вона не менш значна, ніж ті невеликі людські фігурки, які стоять у ринкових столів або рухаються між ними в спокійному повільному темпі.

Але як би не була важлива для Руссо достовірність будь-якої деталі, якою б гострою не була його реалістична спостережливість, відточена невтомною працею над етюдами, самим головним для нього залишається втілення пейзажу в поетичний образ. Художник писав ермітажну картину в ранній молодості – йому було, мабуть, близько двадцяти років,- і ця юнацька свіжість і неомраченность сприйняття надали пейзажу м’яке чарівність і ліричну теплоту. Картина надійшла в Ермітаж у 1922 році з Музею Академії мистецтв.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Ринок в Нормандії – Теодор Руссо.