Різдво – Петрус Кристус

Різдво   Петрус Кристус

Петрус Кристус ділить композицію на три плану. На першому зображено арка зі сценами з книги Буття. На колонах Адам і Єва відкушують плід дерева пізнання. У архивольтах – вигнання із раю, праці Адама і Єви

І вбивство Авеля. В останній сцені вже немолоді Адам і Єва проводжають у путь одного з своїх синів. Мається на увазі або вигнання Каїна в країну Нод, або історія їх третього сина Сифа. Згідно цій Євангелії від Никодима, написаному близько V століття, Сіф відправився в рай за гілкою дерева пізнання, щоб зцілити старіючого Адама. Після смерті батька він посадив гілку на його могилі, а тисячоліття там виросло дерево: з нього був зроблений хрест, на якому розіп’яли Христа. Ця історія наводиться і в “Золотій легенді” – найвідомішомуу Середні століття зборах християнських переказів, складеному в XIII столітті. Якщо останній рельєф дійсно присвячений Сіфу, зображення навпаки Вигнання з раю натякає на прийдешнє спасіння.

Власне Сцена Різдва займає середній план. Важливо звернути увагу на дві, на перший погляд непомітні деталі: на черевики, що лежать поряд з Йосипом, і стирчить з балки сук зі свіжими листочками. Вони відсилають до двох старозавітних сюжетів, в яких в Середні століття бачили вказівки на непорочне зачаття і Різдво. По-перше, це історія жезла первосвященика Аарона, розквітлого в доказ його права служити Богу, і про неопалимій купині – охопленому полум’ям, але не сгорающем кущі, з якого Бог говорив з Мойсеєм. Жезл, дивом пустив пагони, і незайманого вогнем кущ передбачали непорочне зачаття. Розташування гілки прямо над немовлям наштовхувало на глядача роздуми про її значення і нагадувало про пагонах, які дав посох Аарона. На це ж натякає співзвуччя двох латинських слів: virgo і virga.

Черевики Йосипа нагадують глядачеві про Мойсея, який роззувся, підійшовши до купині. У популярних ілюстрованих Бібліях Різдво, жезл Аарона і мойсея перед палаючим кущем часто зображувалися поруч. Символізм Кристуса дещо складніше: швидше за все, він розраховує на освіченого і побожного глядача.

Дальній план присвячений майбутнього – смерті і воскресіння Христа. За хлівом видно місто Брюгге, серед будівель виділяється Єрусалимська церква, побудована в Брюгге в 1428 році. Таких церков в Європі було досить багато, їх план і посвята нагадували про Гробі Господньому в Єрусалимі. Чином гробниці Кристус завершує своє оповідання.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)