Різдво Христове (Ніч) – Корреджо (Антоніо Алегрі)

Різдво Христове (Ніч)   Корреджо (Антоніо Алегрі)

Корреджо любив світ заради нього самого і був винагороджений за свою любов, тому що саме мистецтво передачі світла підніс його вище всіх сучасних йому майстрів. Він не гірше інших умів висловити таємничу тишу і ніжну прохолоду раннього ранку і пізніх вечірніх годин.

Великим гідністю, притаманною його творів і якому у нього не було суперників, залишається чарівний світ, який проникає в самі тіні і робить їх прозорими. Це мистецтво світлотіні, разом з винятковим умінням передавати чуттєву красу юної життя, відвели Корреджо місце у нечисленному ряду світил перший величини на горизонті італійського мистецтва. Ніхто не міг перевершити Корреджо і в розумінні світлових контрастів, як ми бачимо це у великому вівтарному образі “Поклоніння пастухів”, що отримав назву “Ніч”. Як раз в той час, коли Марії, дружини Йосифа, настав час родити, “вийшло від кесаря Августа веління зробити перепис по всій землі. І всі йшли записатися, кожен у своє місто.

Пішов також і Йосиф з Галилеї, з міста Назарету, до Юдею, в місто Давида, що зветься Вифлеєм, бо він походив з дому й роду Давида, щоб записатися з Марією, зарученою своєю, що була вагітна. Коли ж вони були там, настав час родити, і Сина породила свого Первістка, і сповила Його, і поклала Його в ясла, бо не було їм місця в готелі. У тій країні були на полі пастухи. Раптом з’явився їм ангел Господній і сказав: я благовіщу вам радість велику, яка буде всім людям, бо нині народився Спаситель, Який є Христос Господь; і ось вам знак: ви знайдете Дитинку сповиту, лежачу в яслах. І пастухи прийшли, поспішаючи, і знайшли там Марію і Йосифа, й Дитинку лежачу в яслах. А побачивши, розповіли про Дитятко; Сем” . “Різдво Христове” – найвідоміший твір Корреджо, – було створене художником для сімейної капели Альберто Пратонери в церква Сан-Просперо в Реджо Емілі.

Замовлена у жовтні 1522 року і закінчена в кінці десятиліття, ця композиція є першим в європейській живопису монументальним твором із зображенням нічної сцени і одночасно ідеальною парою для іншої картини Корреджо, створеної також для приватної капели кількома роками раніше, – “Мадонна зі Святим Ієроніма” частіше званої “День”. Сліпуче світло виходить від божественного Немовля, що лежить на грубому ложі. Світло тане на обличчі Марії, з материнською ніжністю обнимающей сина. Все, що відбувається навколо, побудовано на грі жестів – пастухів, побожно схилені при вигляді дива, Святого Йосифа, який тягне упирається осла, ангелів, що з’являються на хмарі, яке повільно впливає в картину, починаючи на очах заповнювати її простір.

Місячне світло, приглушаючи тональність барвистою гами, позбавляє кольору певної звучності, а глибока і контрастна світлотінь таємниче збільшує, округлює форми, вихоплюючи окремі фігури з темряви ночі і розгладжуючи глянцеві листя чагарнику на першому плані. “Різдво” – одна з найперших “нічних сцен” в італійському мистецтві. Їй передувала лише фреска Рафаеля “Звільнення апостола Петра з темниці”, де підкреслювався елемент дива, тоді як Корреджо з допомогою чудового володіння светотеневими ефектами створює ілюзіюреального нічного освітлення. Саме у зв’язку з “Вночі” Стендаль писав про “особливому сяйві картин Корреджо”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Різдво Христове (Ніч) – Корреджо (Антоніо Алегрі).