Різдво Христове. – П’єтро Кавалліні

Різдво Христове.   Пєтро Кавалліні

В апсиді римській церкві Санта Марія ін Трастевере збереглася мозаїка Кавалліні, створена ним в 1291 р. за замовленням Бертольдо Стефанески. Тут розміщена репродукція однієї з шести сцен цього мозаїчного циклу, присвяченого життя Марії. В основних рисах він слідує канонам візантійської іконографії, але в образотворчих формах зберігає швидше римські традиції.

В центрі зображена Марія на білому підвищенні. Її урочисте спокій підкреслено виразом обличчя, поглядом, спрямованим вдалину. Її сповнена гідності, постать виділяється не тільки масштабом, але і темним контрастом трикутного входу в схематично зображена скельну печеру, який включає в себе також спеленатого немовляти і двох символізують Старий і Новий завіт тварин, вола та віслюка. У лівому нижньому куті композиції перед печерою зображений Йосип в червоному плащі; він сидить на камені, глибоко замислившись.

У правому нижньому кутку картини – стадо овець, собака, пастухи, один з них самозабутньо грає на ріжку, інший слухає благовістя ангела, зображеного на золотому тлі неба над печерою. Забезпечуючи симетрію картини, художник помістив з іншого боку печери двох ангелів, що поклоняється новонародженому.

На передньому плані поряд з хатиною і вежею видно джерело запашного масла, який, згідно з легендою, забив у Римі під час народження Христа. Над цим джерелом і була побудована церква Санта Марія ін Трастевере. Реалізм буколічної жанрової сцени з пастухами, пластичні форми фігур, їх одягу і рухів, яскравий колорит, модельований світлотінями та позначає просторовість, і, нарешті, сама мозаїчна техніка – все це вказує на безпосередній вплив пізньоантичного мистецтва.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Різдво Христове. – П’єтро Кавалліні.