Розфарбований рельєф – Бен Ніколсон

Розфарбований рельєф   Бен Ніколсон

Бен Ніколсон – англійський художник-авангардист, один з найбільших представників безпредметного мистецтва. Народився він у родині англійського живописця Вільяма Ніколсона. До 1911 р. хлопчик навчався у художній школі Слейда в Лондоні. 1911-1933 рр. він присвятив подорожам: відвідав Італію, США, Францію.

Бен Ніколсон синтезував унікальний стиль з поєднання елементів кубізму і геометричної абстракції. Ніколсон відомий також своїми роботами в стилі новаторського рельєфу і гравюрами.

20-30 роки XX століття ознаменувалися незвичайним розквітом формалізму в мистецтві. Безпредметна напрям в живописі швидко знайшла своїх шанувальників і послідовників. Одним з перших “усвідомлених” абстракціоністів був

Бен Ніколсон. Ще в 1923 р., коли тільки-тільки зароджувалися тенденції до повної абстрагованості і денатуралізації живопису, він виставляв роботи, виконані в абстрактній манері. Бен Ніколсон під впливом паризьких художників захопився класичною абстракцією, хоча сюжетами його малюнків часто були натюрморти і пейзажі, як, наприклад, в роботах “Лебідь-гусак” або “Амбуаз”.

Ніколсон, шукав шляхи нового вираження художньої думки, дуже допитливо переймав нововведення кубістів, привносячи в свої роботи вміння схоплювати лише загальні лінії предмета.

Так, в деяких його роботах хаотичні на перший погляд форми при більш уважному розгляді виявляються звичайними побутовими предметами: тарілками, пляшками та ін. Геометрично зображувані силуети передають незвичайне вміння художника переводити на площину об’ємний предмет. Роботи класика геометричного абстракціонізму Піта Мондріана додали в творчість Ніколсона прагнення до структурної строгості і ясності.

В роки формування Міжнародної асоціації художників Ніколсон і його найближчий соратник по роботі Неш створюють “перший підрозділ” – групу художників-формалістів, що поклала початок об’єднанню живописців формалістичного спрямування по всьому світу. Творчість Ніколсона стало свого роду основоположним “посібником” для їх роботи. Абстрактна геометрія, абсолютно не втрачає своїй мальовничості і ємності змісту, – ось основний напрямок творчості Ніколсона. У 1952 р. Бен Ніколсон був удостоєний першої Міжнародної премії Карнегі в Піттсбурзі, у 1956 р. він отримав першу Міжнародну премію Гугген-хейм, а в 1957 р. – премію Сан-Паулу.

Одна з найбільш відомих його робіт – “Розфарбований рельєф” – виконана саме в такій манері: поєднання опуклих прямокутників з вписаними в них колами, “залитими” однотонними сіро-червоно-білими фарбами. Цікавим напрямком у роботі Ніколсона було використання білих рельєфів на білій площині.

Творчість Бена Ніколсона, найбільшого абстракціоніста XX ст., що зумовило значною мірою шляхи розвитку європейської авангардного живопису, залишається актуальним і донині.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Розфарбований рельєф – Бен Ніколсон.