Розп’ятий Христос із Марією і святим Євангелістом Іоанном – Франческо Франче

Розпятий Христос із Марією і святим Євангелістом Іоанном   Франческо Франче

Надійшла зі спадку графа Яноша Палффі, з його Пожоньского палацу, в 1912 році. До 1871 року перебувала у паризького антиквара Моро. Франча був не тільки чудовим художником, але і відомим ювеліром. Ці два заняття часто поєднувалися у художників епохи кватроченто. Ювелірна майстерність, що вимагає тонкої детальної розробки форм, вплинуло на всю творчість Франчи; деталізує манера письма характерна як для ранніх, так і пізніх його творів.

Однак у самому кінці життя Франча створив свій напрям в живописі, свій живописний світ форм. Його обновившееся художнє зір знайшло вираження в маленьких, майже мініатюрних картинах. До них відноситься і “Голгофа”. Гармонія фарб, форм, композиція і вся манера виконання цієї картини свідчать про те, що Франча зрозумів, відчув чарівні і вчинені сцени на відкритому повітрі у творах Рафаеля. Художньо зливаючись з зображуваним, він зміг виразити свою індивідуальність.

У літературі, присвяченій Франческо Франче, відносно мало місця відводилося цій картині, як і взагалі всім його пізнім творам. Однією з перлин останнього, незаслужено обійденого періоду його творчості є ця мініатюрна, трохи більше долоні картина. Її пізніше походження у творчості Франчи підтверджується і своєрідним композиційним рішенням. Тут вже немає тієї строгої геометричної симетрії, яка була характерна для його творів, створених в XV столітті: композиція трохи спадає в бік святого Іоанна. Це більш вільна побудова картини вже таїть в собі риси мистецтва чинквеченто.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Розп’ятий Христос із Марією і святим Євангелістом Іоанном – Франческо Франче.