Розп’яття Христа – Ієронім Босх

Розпяття Христа   Ієронім Босх

Картина “Розп’яття Христа”. Для Босха образ Христа – уособлення милосердя, чистоти душевної, терпіння і простоти. Йому протистоять могутні сили зла. Вони піддають його страшним мукам, фізичним і духовним. Христос демонструє людині приклад подолання всіх труднощів. Йому слідують як святі, так і деякі звичайні люди.

Подібний людина, благочестивий донатор, особа якого по своїй натхненності схожий на лик Христа, зображений Босхом в картині “Розп’яття Христа”. Босхом довелося стримувати свою фантазію для того, щоб домогтися на картині ефекту урочистій благочестивості. Позитивний настрій, який несе образ донатора, підтриманий повним благодаті і гармонії пейзажем.

Природа виступає у Босха в двох якостях: це або фантастичний пейзаж, або цілком конкретний, як цей, який дослідники вважають видом Хертогенбоса. Ми бачимо, як світ, створений Творцем, перетворений людською діяльністю: зведені будівлі, скопані і засіяні поля, проведені дороги. І скрізь, як мурашки, на тлі величі природи копошаться люди, які снують туди-сюди, одержимі тлінними, суетними думками і бажаннями.

У Босха, як і у багатьох майстрів раннього Відродження, дуже різкий масштабний контраст між переднім планом і дальнім; згідно із законами лінійної перспективи, скорочення по мірі віддалення від ока глядача повинна відбуватися більш плавно. Але чим менше ландшафт пов’язаний з основним зображенням, тим гармонійніше перебуває він у самому собі. А ось секрети повітряної перспективи художнику добре відомі: він не тільки зображує дали блакитними, але і огортає віддалені предмети серпанком, скрадивающей їх обриси.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Розп’яття Христа – Ієронім Босх.