Сад (Іриси) – Клод Моне

Сад (Іриси)   Клод Моне

Клод в Живерні поїде назавжди І проживе майже півстоліття щастя. Він буде згадувати фіалки іноді… Тут все живе – будинок і сад. Частково Він збереже садиби колишні риси… А. Судьїна Нормандський сад сім’ї художника Клода Моне дбайливо збережений нащадками до наших днів.

Це сьогодні садиба живописця стала музеєм, а до тих пір доглядали за садом і домочадці, не виключаючи самого Моне, і пізніше довірені особи. Дбайливо посаджені дерева і квіти, розбиті клумби і багатоярусні оранжереї – все це справа рук талановитого художника. Представлене полотно “Сад” демонструє красу буйного цвітіння бузкових ірисів під кронами дерев з червоними сережками. Поле із запашних суцвіть встеляє задоволене великий простір.

Трепетне ставлення Моне до власного творіння настільки ж трепетно передано їм у маслі. Тонке лист художника чергується з густими мазками. Це особливий прийом додання обсягу дрібним деталям. Видно, що ірисова поляна тікає в далечінь і обривається біля самої поверхні заплави. Між смужками клумб видно теплий оксамитовий пісок або земля з домішкою глини.

Контраст гелиотропной панелі і рудих доріжок оживляє квітучий сад, і той шматок глухий зелені, що видно на дальньому плані. Моне віддавав перевагу не хаотичному розташування квіткових клумб, а їх чіткої геометрії. Ось і тут, іриси висаджені рівними смужками, немов листковий пиріг зі сливами – шар тіста, шар ягід. Смачне поєднання фарб не дає місця чорної вугільної сажі. Власне, в цьому й полягала ідея перших імпресіоністів – ніякої чорноти і смоли. Імпресія кольору, баланс світла і тіні, робота з сонячним настроєм – це “Сад” сповнений Моне в прямому і переносному сенсі. Цікава техніка автора. Її важко порівняти з тими, що існували раніше. Важко повірити, що Моне колись був в ряді заборонених авторів. Хоча, що нового він вніс у вже існуючий жанр мистецтва – живопис?

Іриси художника наділені особливою лучезарностью, отриманої певним способом нанесення фарби на полотно дрібними уривчастими рухами. Причому та “бузок”, якою пофарбовані квіти, так і інші колірні рішення деталей картини – результат змішування мазків чистого і додаткового кольорів. Вони як раз – таки складаються в загальну картину на певній відстані за принципом спектрального суміщення. І так, що малює картина? Сад в нормандської провінції в містечку Живеньи – родинний садибі Клода Моне, дбайливо збереженої сьогодні паризької Академії витончених мистецтв.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)