Сад земних насолод – Ієронім Босх

Сад земних насолод   Ієронім Босх

Цей фантастичний шедевр Босха – одне з найбільш знаменитих творів в історії світового живопису. Його простір густо заповнений різнохарактерними образами і сценами: райськими баченнями, картинами людського падіння, кошмарними потворами і породженнями пекельної безодні. Центральну панель триптиха населяє величезна кількість оголених фігур, гігантських птахів, дивних предметів та ін. Це апофеоз гріха. Ліва і права панелі – Рай і Пекло відповідно.

Таким чином, триптих, як би “рассипающийся” перед очима на безліч майже випадкових сюжетів, в кінці кінців “збирається” в якусь закінчену картину світу. Правда, не все так просто з тлумаченням цієї картини. Чому, наприклад, предающиеся всіляких утіх персонажі центральної панелі виглядають так, за великим рахунком, непорочними? Бути може, перед нами зовсім не збірний образ людського гріха, а спроба конструювання якогось штучного раю, створеного нашими почуттями? Або прав один з мистецтвознавців, який стверджував, що думкою Босха було показати тут стан, що передував гріхопадіння Адама і Єви? Кількість версій щодо сенсу цієї роботи Босха незліченно, але вона вперто продовжує зберігати свою таємницю, відкриваючись кожному новому поколінню людей по-іншому.

Пронизана стрілою і як би розсічена ножем, гігантська пара вух рухається на тлі темного пейзажу правій панелі, давлячи що трапляються на її шляху людей. У тіні фігури ховаються фантастичні персонажі. Є мистецтвознавці, які стверджують, що літера “М”, вигравірувана на лезі ножа, відсилає до імені людини, з яким Босх перебував у неприязних стосунках. Інші фахівці вважають, що ця літера є знаком Антихриста або всього світу. Породження босховской фантазії виглядає огидно і страшно.

Це відчуття посилюється самим характером зображення, що передбачає ретельне виписування дрібних натуралістичних деталей. Босх взагалі відрізняється від інших митців своїм великим умінням подавати неймовірне як цілком звичайне, реальне, сьогоднішнє. Художник акуратно зазначає тіні, що відкидаються складками вух і проткнувшей вуха стрілою, незвичайно зримо і натурально показує засохлу кров. Плавні тіні супроводжують і вигин леза ножа з його зловісними щербинами. Тендітні, зламані чоловічки осяяні відблисками палаючих далеко пекельних багать.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)